Řebříček se hodí do postřiků, odežene škůdce a ochrání rostliny před chorobami

Nedejte šanci škůdcům a chorobám, kteří by chtěli poničit vaši zahradu. Zbavíte se jich jednoduše díky postřiku z řebříčku.

Řebříček obecný na postřik i Zdroj fotografie: Michael Wunderli / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0
                   

Každý zkušený zahrádkář ví, že udržování prosperující zahrady vyžaduje víc než jen zelený palec, ale také ostražitost vůči neustálým hrozbám škůdců a chorob. Řebříček obecný (Achillea millefolium), skromná, ale účinná bylina, může být strážcem vaší zahrady ve všech směrech.

Extrakt z řebříčku pro prevenci houbových chorob

Výtažek z řebříčku může při preventivním použití ochránit vaše rostliny před různými houbovými chorobami, jako je moučnatka, hnědá hniloba (monilióza), kadeřavost broskvoní a skvrnitost listů peckovin. A jak tuto ochranu použít?

  • Nasbírejte na zahradě přibližně 1 kg čerstvých listů a květů řebříčku. Můžete tak učinit od června do poloviny září. Pokud máte doma sušený řebříček, postačí vám 100 gramů.
  • Nasbíraný řebříček vložte do nádoby a přidejte asi 10 litrů vody. Nejlepší je použít k tomuto účelu plastový kbelík. Nádobu zakryjte víkem nebo jakýmkoli vhodným předmětem, který ji udrží uzavřenou po dobu následujících dvou týdnů.
  • Směs nechte 24 hodin kvasit na tmavém místě. Během této doby si můžete všimnout, že se na povrchu tvoří nevzhledná a poněkud nepříjemně páchnoucí pěna. Jedná se o normální součást procesu.
  • Po uplynutí 24hodinové fermentace tekutinu sceďte, abyste ji oddělili od pevného rostlinného materiálu. Výsledná tekutina je extrakt z řebříčku.
Nedovolte, aby vaši zahradu udolaly choroby a škůdci
Nedovolte, aby vaši zahradu udolaly choroby a škůdci
iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak aplikovat postřik z řebříčku

Řebříčkový extrakt zřeďte vodou v poměru 1:10. Jinými slovy, na každý litr extraktu přidejte deset litrů vody. Toto ředění zajistí, že extrakt nebude příliš koncentrovaný a nepoškodí vaše rostliny. Zředěný extrakt použijte k postřiku rostlin – pokryjte jím horní i spodní stranu listů. Aplikujte jej preventivně na ochranu před houbovými chorobami. A nezapomeňte na to, že tento extrakt by měl být použit okamžitě a není vhodný ke skladování.

Odvar z řebříčku na ochranu proti škůdcům

Nasbírejte 1 kilogram čerstvých listů a květů řebříčku nebo 100 gramů sušeného řebříčku. Podobně jako při přípravě řebříčkového extraktu namočte řebříček na 24 hodin do 10 litrů vody. Po namočení však směs neceďte. Místo toho ji začněte zahřívat na mírném ohni a nechte ji 30 minut vařit. Pro zvýšení přilnavosti roztoku a zajištění lepšího pokrytí povrchu rostlin můžete do vroucí směsi přidat trochu draselného mýdla.

Řebříček se hodí do postřiků, ochrání rostliny před chorobami a škůdci iZdroj fotografie: Pixabay
Řebříček se hodí do postřiků, ochrání rostliny před chorobami a škůdci

Na rozdíl od extraktu nemusíte odvar z řebříčku ředit. Použijte jej v nezměněném stavu k postřiku rostlin. Tento odvar je účinný proti mšicím, roztočům, blanokřídlým a housenkám, včetně těch od běláska zelného. A skvělý je také proti mravencům – a to nejlépe v kombinaci s routou.

Skladování řebříčkového odvaru

Na rozdíl od výtažku z řebříčku, který by měl být použit okamžitě, lze odvar skladovat pro budoucí použití. Po přípravě a přecezení tekutiny ji nalijte do uzavřených sklenic a pevně je uzavřete. Chcete-li zajistit dlouhodobé uchování, můžete použít metodu zavařování ve vodní lázni, která vám účinně umožní uchovávat řebříčkový odvar až tři měsíce.

Jak bojujete proti chorobám a škůdcům na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články