S kácením stromu na zahradě opatrně, za jejich odstranění bez povolení hrozí až stotisícová pokuta

Pokud máte na zahradě strom, kterého se potřebujete zbavit, zkontrolujte, zda k tomu nemusíte mít povolení. Neobezřetnost by se prodražila.

Kácení stromů na zahradě bez dovolení je risk, hrozí vysoká pokuta i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kácení stromů zdaleka není během rutinní péče o vaši zahradu pouhým obyčejným úkonem údržby. Naopak – ne vždy totiž rozhodujete o tom, co si na svém pozemku můžete nebo nemůžete dělat. A když podceníte přípravu, hrozí vám pokuta.

Když zákony mluví jinak

Představa, že vlastní pozemek je soukromým královstvím, kde panuje volná ruka, je podle webu RizikaBezRizika velmi rozšířeným omylem. Pokud jde totiž o kácení stromů, existují u nás předpisy, které zajišťují, aby takové činnosti byly v souladu s širšími environmentálními a bezpečnostními hledisky.

Když je povolení nevyhnutelné

Rozdíl mezi stromy, které lze odstranit bez povolení, a těmi, které odstranit nelze, často závisí na konkrétních rozměrech: obvod do 80 cm a výška do 130 cm nad zemí. Stromy spadající do těchto parametrů, označované jako solitéry, obvykle nevyžadují povolení k odstranění. Toto pravidlo se však dramaticky mění, pokud jsou stromy součástí stromořadí nebo je místní úřady považují za významné pro krajinu, jak upozorňuje web Kurzy.

V takových případech je zajištění povolení neoddiskutovatelné. Za nedodržení těchto předpisů hrozí fyzickým osobám pokuta až do výše 20 000 Kč a právnickým osobám až do výše 1 milionu Kč, a to v závislosti na závažnosti a povaze přestupku.

Máte septik či žumpu?

I žumpa má svá pravidla: Pokuta až 20 000 Kč aneb jak se jí vyhnout

Někdy to jde i jinak

Zvláštní okolnosti ovšem někdy umožňují odstranění stromu bez předchozího povolení, a to zejména v případech, kdy tato dřevina bezprostředně ohrožuje bezpečnost, majetek nebo zdraví majitele pozemku nebo náhodných kolemjdoucích. V těchto situacích je však nezbytné proces důkladně zdokumentovat prostřednictvím kvalitních fotografií a v ideálním případě mít k ruce i posudek od certifikovaného odborníka. Tuto dokumentaci je třeba předložit místnímu obecnímu úřadu do 15 dnů od pokácení,“ radí úřednice Jana T. z Náměšti nad Oslavou.

Při porušení předpisů o ochraně přírody a krajiny vám za neoprávněné kácení stromů může hrozit pokuta až do výše 100 000 Kč. iZdroj fotografie: Depositphotos
Při porušení předpisů o ochraně přírody a krajiny vám za neoprávněné kácení stromů může hrozit pokuta až do výše 100 000 Kč.

Reakce úřadu může být různá, jak jsem se sama přesvědčila. Někdy se spokojí s požadavkem na náhradní výsadbu, jindy budete muset zaplatit menší poplatek do obecní kasy (jako příspěvek na životní prostředí). Ovšem pokutu můžete dostat i v jiných případech. Chalupáři-Zahrádkáři například upozorňovali na povinnosti panující kolem odstraňování plevele nebo na riziko spojené s likvidací biologického zahradního odpadu.

Jak nakládáte se stromy na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články