Kyselina acetylsalicylová vám v domácnosti skvěle pomůže s mnoha věcmi – třeba i s čištěním odpadu.
Každý den nám vypadne přibližně 50 až 100 vlasů a stejné množství se dostane do kanalizace při běžném sprchování. K tomu je třeba připočítat péči o naše chlupaté přátele a další „znečišťující elementy“ v domácnosti. Není tedy divu, že se naše potrubí často potýká s problémy. Když si všimnete, že voda začíná odtékat pomalu, je nejvyšší čas jednat. Dnes vám doporučíme výlet do lékárny, v níž si můžete koupit asi nejznámější lék na světě – Aspirin.
Aspirinové řešení pro odpady
Aspirin obsahuje kyselinu acetylsalicylovou, která v kombinaci s kyselinou octovou obsaženou v octu (který k čištění odpadů také potřebujete) vytváří šumivý účinek, jenž pomáhá rozkládat nečistoty. Tato šumivá reakce napomáhá uvolnění a vyčištění ucpaného odtoku – a vy pro to nemusíte udělat skoro nic. Zde je návod krok za krokem:
- Budete potřebovat dvě tablety Aspirinu a sklenici octa.
- Vhoďte dvě tablety Aspirinu do sklenice s octem a nechte je několik minut rozpustit.
- Po rozpuštění roztok opatrně nalijte do ucpaného odtoku.
- Směs nechte působit asi 15 až 30 minut. Poté odtok propláchněte horkou vodou, abyste odstranili uvolněné nečistoty.
Alternativní metody čištění odpadu
Pokud nemáte k dispozici Aspirin, může vám jako účinná alternativa posloužit směs octa a jedlé sody, jak radí web iReceptář. Stačí do odtoku nalít šálek jedlé sody a poté šálek octa. Vše nechte hodinu působit a poté propláchněte vroucí vodou. Tato metoda pomáhá rozkládat organické látky, čímž se ucpaný odtok jednoduše uvolní. „A vsadit můžete i na citronovou šťávu, která kromě nečistot odstraňuje i zápach,“ píše čtenářka Jitka B. z Příbrami.
- Začněte smícháním hrsti soli s citronovou šťávou. Tuto směs nalijte do odpadu v umyvadle.
- Nechte směs působit v odpadu asi 30 minut. Kyselina obsažená v citronové šťávě pomáhá rozkládat nečistoty a odstraňuje zápach.
- Po uplynutí určeného času opláchněte umyvadlo nebo dřez horkou vodou.
U odolnějších ucpávek, na nichž žádný z těchto postupů nepomůže, je podle webu ProŽeny pak vhodné přece jen zvážit použití komerčně dostupných čističů odtoků. Tyto výrobky jsou dodávány v tekuté nebo granulované formě s různými složkami, které pomáhají při rozbíjení ucpávek (a hotovo máte za chviličku). Nejúčinnější je 31% kyselina chlorovodíková. Při práci s chemikáliemi však vždy používejte ochranné pomůcky a pečlivě dodržujte pokyny, abyste předešli nehodám nebo podráždění pokožky.
Při používání chemických čisticích prostředků také vždy řádně větrejte prostor, abyste zabránili vdechování škodlivých výparů. A vyrobit si můžete i domácí čističe dřezu nebo vsadit na šikovnou aplikaci sáčku, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři informovali.