Ať už pečujete o zeleninové záhony, nebo zdobíte zahradu jedinečnými květinovými aranžmá, znovu použité plastové lahve vám s tím mohou skvěle pomoci.
Efektivní využívání vody je v každé zahradě zásadní, a to zejména u zeleniny, která má vysoké nároky na vodu. Ale zajistit těmto rostlinám dostatečný přísun vody může být náročné, a to zejména v sušším podnebí nebo během letních měsíců. A právě zde přicházejí ke slovu inovativní domácí řešení využívající předměty denní potřeby, jako jsou třeba plastové (PET) lahve.
Kapková závlaha z PET lahví
Vytvoření systému kapkové závlahy z PET lahví je nejen ekonomické, ale také velmi účinné. Pro začátek si vyberte čisté použité plastové láhve – hodí se jakákoli velikost, ale ideální jsou ty o objemu 1-2 litry, jak potvrzuje i web iReceptář.
Pomocí jehly nebo malého hřebíku opatrně prorazte kolem dna láhve 8-10 malých otvorů. Ty umožní pomalé prosakování vody přímo ke kořenům, kde je jí nejvíce potřeba. Nakonec zakopejte láhev vedle rostliny a dbejte na to, aby otvory byly pod úrovní půdy. Nakonec tohohle malého pomocníka naplňte vodou a nasaďte uzávěr, aby se zpomalilo odpařování a regulovalo uvolňování vody.
Tento systém je zvláště výhodný pro zavlažování rajčat a dalších rostlin s obdobným kořenovým systémem, protože dodává vodu hluboko do půdy, čímž snižuje plýtvání a minimalizuje výskyt chorob listů, které se mohou objevit při zavlažování běžným způsobem, jak zdůrazňuje web PatchPlants.
Kapková závlaha za pár korun
Gravitační kapková závlaha, která rozšiřuje základní systém, spočívá ve vyzdvižení zásobníku vody (což může být větší láhev nebo sud) nad plochu zahrady. Potom už k ní jen připojte hadici nebo menší hadičky vedoucí přímo k jednotlivým rostlinám a vše položte do záhonů. Gravitace bude přirozeně stahovat vodu dolů a udržovat rostliny trvale zavlažované. Vyrazit tak můžete bez obav i na dlouhou dovolenou, aniž byste se o sovu zahradu museli bát. Další tipy a triky pro „líné zavlažování“ Chalupáři-Zahrádkáři dopodrobna popsali například v tomto článku.