Ne vždy je při řešení orosených oken třeba sahat po pomocnících z obchodu – pomůže vám úprava životních návyků i nákup vhodných rostlin.
Jedním z nejčastějších problémů v chladnějších ročních obdobích zůstává kondenzace, která se projevuje na oknech v důsledku zvýšené vlhkosti ve vnitřních prostorách. To může vést ke vzniku plísní a nepříjemných pachů. Předejít těmto nepříjemnostem je však podle webu Stories možné přijetím několika jednoduchých opatření.
Důvody vzniku kondenzace na oknech
Přítomnost kapek vody na okenních parapetech často ukazuje na kondenzaci způsobenou nedostatečným větráním. Řešení tohoto problému spočívá ve výměně zastaralých větracích systémů za účinnější, které jsou přizpůsobeny lepšímu proudění vzduchu. A nezapomeňte také na denní větrání, které je nezbytné pro osvěžení vzduchu v místnosti a snížení vlhkosti.
Využívání odvlhčovačů jako cesta
Během nadměrně chladného a vlhkého počasí je mnohdy v místnostech nezbytné používat specializované odvlhčovače vzduchu, které jsou schopny odvádět přebytečnou vlhkost ze vzduchu rychle a účinně. „Tato zařízení by měla být v ideálním případě umístěna v blízkosti oken, aby bylo dosaženo optimálních výsledků,“ radí paní Marta N. z Modřan, která tyto nezbytné pomocníky často používá zejména na chatě.
K regulaci vlhkosti v interiéru také napomáhá spuštění topného systému alespoň na 20 minut v ranních hodinách. Předtím je však vhodné dům vyvětrat, aby se zlepšilo proudění vzduchu a zabránilo se kondenzaci vlhkosti na oknech. A skvěle vám může pomoci i pěna na holení, kterou rozetřete po okenní tabuli, jak informuje web iReceptář. Brání totiž kondenzaci vlhkosti na skle, takže se okna nebudou rosit a mlžit.
Začlenění pokojových rostlin
Pomoci vám může také strategické umístění orchidejí a břečťanů na okenní parapety. Tyto rostliny se skvěle osvědčují při snižování vlhkosti a omezují tak pravděpodobnost kondenzace vlhkosti na oknech. Tyto rostliny tak aktivně přispívají k regulaci hladiny vlhkosti v interiéru – a to vlastně zcela zadarmo. Já stejným způsobem používám i tchynin jazyk. Návod na pěstování tchynina jazyka popsali Chalupáři-Zahrádkáři tady, a vyzkoušet můžete i postup pro pěstování orchidejí nebo zmíněného pokojového břečťanu.