S vánočním stromkem opatrně, domů si s ním nosíte pavouky, mšice i roztoče

Vánoční stromeček je hlavním symbolem Vánoc. Dobře jej ale zkontrolujte, každý strom průměrně obývá až 25 000 živých organismů.

Jehličnan s pavučinou i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Čas vánočních svátků je za rohem a tak kromě pečlivého úklidu, pečení cukroví a nákupu dárků, případně jejich balení, je také čas na nákup největšího symbolu Vánoc. Tím je bezesporu stromeček. Čerstvé jehličí dokreslí celkovou atmosféru domova a ta vůně ve spojení s talířkem cukroví vytváří úsměv na rtech. Pokud dáváte přednost živému stromečku, jako například já, měli byste být u nákupu stromku velmi obezřetní. Mohlo by se totiž snadno stát, že si domů přinesete více, nežli jste žádali.

Pozor na nezvané hosty, které si dobrovolně domů zvete

Kdysi se vánoční stromeček, případně smrkové chvojí, dávalo nad stůl a vzhůru nohama. Bylo to hlavně dáno nedostatkem prostoru ve stísněných světnicích. Zdobily se sušeným ovocem, tradičním pečivem a přírodninami. V dnešní době je již zvykem dávat strom tak jak roste, tedy špičkou směřující ke stropu. Ať už vybíráte mezi smrkem, jedličkou či borovicí, vždy stromeček důkladně prohlédněte ještě předtím, než jej dáte dovnitř a nazdobíte. Podle webu TN obývá každý stromeček průměrně 25 000 živých tvorů.

V zimním období se mnohé druhy oddávají zimnímu spánku a úkryt hledají všude možně, například i mezi jehličím. Teplo domova jim však hibernaci naruší a probudí se tak dříve. Můžete se tak setkat s pavouky, roztoči, ale také jinými parazity. O nepříjemné zkušenosti informoval web Frekvence1, kdy Daniel Reed nalezl na stromku útvar zdánlivě připomínající šišku. Zjistil ovšem, že se jedná o vajíčka kudlanky nábožné, jejichž výskyt již není ani v teplých oblastech České republiky výjimkou.

Chcete posílit vánoční atmosféru? Pomůžou vám tyto rostliny

Jak eliminovat počet parazitů

Některé organismy jsou natolik malé, že je okem nevidíte. I přesto ale můžete preventivně udělat několik kroků k tomu, aby stromeček nebyl rojištěm parazitů. V prvé řadě je nutné jej dobře ohledat, zda nenajdete hnízda, kukly a jiné živé útvary. Pokud na něco takového narazíte, rozhodně není nutné stromeček vyhazovat. Stačí postiženou větvičku odstřihnout a vyhodit. Pro většinu organismů je uříznutý stromeček nehostinným místem, protože přichází o vodu, kterou k životu nutně potřebují. Konce Vánoc se tak nedožijí.

Větve jehličnanu iZdroj fotografie: Piqsels
Už při koupi stromku jej pořádně prohlédněte, jestli nenajdete hnízdo či kokon

Pokud trpíte arachnofobií a vnitřně vás ničí představa stovky malých pavoučků, kteří by si pro vylíhnutí mohli vybrat právě váš domov, je zde jednoduché řešení. Jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali, pavouci nesnášejí citronovou kůru. Můžete tak kůru z citrusů rozmístit po domě, případně si vyrobit účinný repelent z esenciálního oleje.

Stromeček vyrobíte snadno i doma

Pokud je vám líto mít doma stromeček, který po několika málo dnech skončí u popelnice, můžete se pustit do výroby vlastního. Na Chalupáři-Zahrádkáři jsme radili, jak na to. Vystačíte si s několika málo větvičkami a kusem drátu.

Jaký strom nejčastěji kupujete?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články