Jak vybrat nejlepší vánoční stromek: Jeho kvalitu prozradí jehličí, správně vybraný kus vydrží až do jara

Živý vánoční stromek někteří zavrhují a jiní milují. Pokud patříte do druhé skupiny, vybírejte stromek obezřetně a zjistěte, v jaké je kondici.

i Zdroj fotografie: iStock / Petey21 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pro milovníky Vánoc je většinou nákup vánočního stromku oblíbeným a důležitým rituálem, kterým dokáží strávit nemalý čas. Stromek zkoumají ze všech stran, a není divu! Dobře ví, co dělají. Výběr vánočního stromku se řídí několika pravidly, která se vyplatí dodržet. Budete tak mít jistotu, že jste vybrali stromek, který vám bude dělat radost po celé Vánoce, a bonusem bude během nákupu příjemně strávený čas s rodinou.

Vánoční stromek podle gusta

Jedle, smrček nebo borovice, to je to, oč tu běží. Každý má jiné preference a na vánoční stromek klade jiné nároky, proto není radno jeho nákup podceňovat. Podle toho se potom řídí během jeho výběru. Oblíbenou je jedle kavkazská, která vydrží dlouho i ve vytápěných místnostech. Zajímavou stříbřitě zelenou barvu má smrk pichlavý. Pro změnu řidší větve borovice s dlouhým elegantním jehličím poskytnou více prostoru a dají vyniknout originálním vánočním ozdobám.

Vánoční stromek prozradí jehličí

Pokud už jste rozhodli, jaký druh stromečku bude letos o Vánocích zdobit váš interiér, můžete se vrhnout na jeho nákup. Při výběru vánočního stromku věnujte pozornost nejen velikosti a hustotě, ale prohlédněte pečlivě i jeho jehličí. Zkuste ohnout jehličku mezi prsty do písmene U. Jehličí čerstvé jedle by se mělo zlomit, naopak jehličí borovicové má být ohebné a nelámat se. Důležitá je také barva, která by rozhodně neměla být matná, nýbrž leskle zelená.

Zkontrolujte opadávání

Další způsob, jak během nákupu vánočního stromku ověříte jeho čerstvost, je mírné klepnutí kmenem o zem. Pokud opadá jen trochu jehličí – především vnitřní, které je nejstarší – je strom v pořádku. Poté chytněte větev 15 až 20 centimetrů od její špičky a zatahejte za jehličí k sobě. Pokud jehličí nedrží tam, kde má, hledejte raději jiný stromek, tento už začal usychat a dlouho nevydrží. Napoví vám také kmen, který by měl být mírně lepivý.

Řezané vánoční stromky iZdroj fotografie: Depositphotos

Kam se stromkem po Vánocích

Po Vánocích nastává otázka, co s odstrojeným stromečkem. Nejjednodušší je postavit ho vedle (nikoliv do) kontejneru na odpad. Stromky jsou poté energeticky využity ve spalovnách. Stromek také můžete odevzdat na sběrných místech nebo kompostárnách. Pěstitelé mohou vysloužilý stromek zužitkovat ve své zahradě. Seštěpkovaný se dá přidat do kompostu nebo využít jako mulč. Pečlivě odstrojené stromky uvítají i některé zoologické zahrady či útulky.

Podle čeho vybíráte vánoční stromeček vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články