Sousedy si člověk nevybere, přesto byste si je neměli zbytečně znepřátelit. Podle nového zákona za nevhodné chování hrozí nemalá pokuta od 1 000 až do 10 000 Kč.
V některých případech sousedské vztahy už vygradovaly natolik, že bylo potřeba zákonem upravit jejich fungování. Otázkou zůstává, jestli to povede k většímu klidu na obou stranách, nebo budou situace mezi majiteli nemovitostí ještě vypjatější. Nejnovější zákon umožňuje přestupkovému úřadu za urážky, vyhrožování nebo i drobné naschvály uložit pokutu až do výše 10 000 Kč.
Co se zákonem změnilo
Ještě donedávna bylo mnohem složitější a náročnější domáhat se svých práv a hledat před státem ochranu proti urážkám na cti. Dotčený, a v tomto případě oběť, musel nejprve sepsat podrobný návrh, na základě kterého by bylo správní řízení zahájeno a připojit k němu veškeré právní náležitosti. Teprve poté začaly správní orgány problém aktivně řešit. Veškeré náklady však nesl dotčený sám.
Díky nové úpravě zákona stačí podezření na spáchání přestupku oznámit úřadům a podepsat souhlas se zahájením přestupkového řízení. Žádné peníze se předem neplatí, naopak budou nakonec vymáhány po pachateli, v případě, že mu bude prokázána vina. Oznamovatel se tak nemusí bát vysokých finančních nákladů, které mnoho lidí od řešení problematických situací odrazovalo.
Zatěžování úřadů nebo zjednodušení procesu?
Přestože úmysl upravit zákon měl nejspíš přinést pocit ochrany a zadostiučinění obětem, na kterých byl spáchán přestupek urážky na cti, hrozí značné riziko, že počet řízení v obcích obecně stoupne. Jelikož oznamovatelé nemají nahlášením přestupku co ztratit, mohou být nahlašovány i méně závažné situace, které by si jinak sousedé vyřešili sami. Vzájemné sousedské vztahy tak mohou být ve výsledku ještě vypjatější.
Snazší vymáhání náhrady škody
Úpravou prošla i část zákona, která určovala postup, jak vymáhat náhradu za způsobenou škodu. Nově bude v řízení pachateli nabídnuta šance vzniklou újmu finančně vyrovnat a nahradit oznamovateli jeho ztrátu. Tímto předejde delšímu přestupkovému řízení, které by tak ještě více navýšilo jeho náklady a celý proces prodražilo.
Na co si dát pozor
Změna se dotkla také výše udělovaných pokut. Za urážky na cti, nadávky nebo pomlouvání se může pokuta vyšplhat až do výše 10 000 Kč. Stejná pokuta hrozí pachateli, který budil veřejné pohoršení procházením se bez oděvu nebo rušením nočního klidu. Neoprávněné užívání cizí věci nebo způsobení škody na cizí věci je trestáno pokutou až ve výši 50 000 Kč.