Správný způsob skladování zaručí, že vám mrkev vydrží čerstvá celou zimu. Vhodným místem je nejen sklep, ale i obyčejný smaltovaný hrnec.
Mrkev je neodmyslitelnou součástí zdravého a vyváženého jídelníčku. Najdete v ní spoustu antioxidantů, beta karoten, kyselinu listovou a celou řadu vitamínů, včetně vitamínu C, který v zimních měsících podpoří imunitní systém. Nejchutnější a nejzdravější bude vždy mrkev vypěstovaná ve vlastní zahradě. Aby vám vydržela čerstvá, šťavnatá a křupavá až do jara, musíte myslet na její vhodné skladování.
Úspěšné skladování začíná sklizní
Dáte-li si záležet na sklizni mrkve, učiníte první krok k tomu, aby dlouho vydržela. Vyhraďte si k tomu suchý a slunečný den, sklizeň v mokrém počasí by mohla zapříčinit pozdější hnilobu kořenů. Mrkev ze země vytáhněte ručně nebo pomocí rycích vidlí. Pokud některý z kořenů poškodíte, místo skladování ho ihned zkonzumujte nebo zpracujte. Sklizenou mrkev před uskladněním nijak neomývejte, jen ji nechte oschnout na záhoně a odstraňte nať. Pamatujte, že se sklizní nemusíte spěchat – pozdní odrůdy vydrží v zemi klidně do konce října.
Mrkev má ráda skladování v chladu
Mrkev a další kořenová zelenina vyžaduje při skladování stabilní nízké teploty, ideálně kolem 0 – 3 °C. Vhodným místem je chladný a tmavý sklep. Osvědčené je přechovávání v písku nebo hoblinách. Důležité je, aby se kořeny vzájemně nedotýkaly – stane-li se, že některý napadne plíseň, nebude se šířit tak rychle. Uskladněnou úrodu pravidelně kontrolujte a špatné kusy okamžitě odstraňujte. Písek jednou za čas zvlhčete vodou, kořeny díky tomu nebudou vysychat.
Stejně dobře můžete mrkev přes zimu přechovávat zapíchanou do zeminy na záhoně ve skleníku nebo v pařeništi. V případě, že uhodí silnější mrazy, ji chraňte přikrytou vrstvou slámy a geotextilií, bublinkovou folií nebo klidně starou dekou. Zahradníci žijící v teplejších oblastech si mohou troufnout ponechat mrkev i na záhonech, opět ale za předpokladu, že jí dopřejí dostatečnou izolační vrstvu.
Skladování mrkve usnadní smaltované nádobí
Pokud nemáte možnost uložit mrkev do bedýnek s pískem, pomůže vám s jejím skladováním dostatečně velký smaltovaný hrnec. Ten dokáže udržet uvnitř optimální podmínky i v případě, že dojde k náhlé změně teploty. Mrkev do něj uložte naťovou částí dolů, navrchu přikryjte papírovou nebo bavlněnou utěrkou a přiklopte pokličkou. Hrnec můžete uložit na chladné místo – sklep, balkon nebo chodbu. Jen pokud teplota na takovém místě klesne pod bod mrazu, přesuňte hrnec někam, kde je tepleji, aby mrkev nepřemrzla a posléze neshnila.