Zimní boty uschnou za pár minut, pomohou jim k tomu obyčejné noviny

Obyčejné noviny skvěle absorbují vlhkost a pomohou zkrátit čas potřebný k vysušení bot. Je však třeba si dát pozor na pár věcí.

Boty vám už v zimě klouzat nebudou, pomůže vám obyčejné lepidlo i pryskyřice i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

S blížící se zimou je potřeba mít suchou obuv za všech okolností. Jedině tak zabráníte růstu plísní, množení bakterií a vzniku nepříjemného zápachu v důsledku hromadění vlhkosti. Pro zajištění pohodlí a zachování perfektního stavu obuvi je proto třeba si osvojit rychlé techniky sušení. Web ProŽeny například sází na staré dobré noviny.

Příprava bot na sušení

Ze všeho nejdříve odstraňte viditelnou špínu nebo nečistoty, protože později mohou vést ke vzniku nevzhledných skvrn, jež půjdou jen těžko odstranit. „Choulostivé materiály je třeba čistit za sucha, aby nedošlo k jejich poškození. Typické je to třeba pro oblíbený semiš,“ radí prodavačka z obchodu z obuví slečna Jana N. z Loučně. A nezapomeňte také na vyjmutí stélek, pokud je to možné. Tento jednoduchý krok totiž usnadňuje lepší cirkulaci vzduchu v botách, což napomáhá jejich rychlejšímu schnutí.

A samozřejmě je také ve vhodné odstranit tkaničky, protože brání správnému proudění vzduchu. Chcete-li zabránit pomačkání tkaniček během sušení, pak je natočte na papírovou ruličku (klidně použijte tu od toaletního papíru jako já).

Proces sušení a jak na něj

Důrazně se nedoporučuje používat pro sušení obuvi přímé zdroje tepla, jako jsou například radiátory, sluneční světlo nebo otevřený oheň. Vysoké teploty totiž mohou poškodit horní vrstvu bot, změnit jejich tvar a narušit lepidla, což může vést ke ztrátě základních funkcí obuvi i původního vzhledu. Místo tohoto vsaďte na trik našich babiček.

Jak vybělit plátěné boty a bílé tkaničky, aby vypadaly jako nové

Jednoduše zmačkejte noviny a nacpěte je do bot tak, aby dokonale vyplnily celý prostor. Tady budou rychle a účinně absorbovat vlhkost – ale nezapomínejte je pravidelně měnit, jinak se proces sušení může značně zpomalit. Mezi další osvědčené tipy Chalupářů-Zahrádkářů patří i použití rýže nebo aplikace bobkového listu.

Aby vám vaše obuv poskytovala bezpečnou ochranu i během zimy, musíte ji ošetřit tím správným způsobem – pomůže vám vazelína iZdroj fotografie: Pixabay
Obyčejné noviny mohou být užitečné při snaze vysušit mokré zimní boty. Metoda spočívá v tom, že je jednoduše vložíte do bot a necháte je absorbovat vlhkost

Pomocníci z obchodů

A vsadit můžete i na různá specializovaná řešení. Web InStory například doporučuje teplovzdušné vysoušeče bot, které se vkládají do bot a svým vzhledem připomínající tak trochu fény. A vyzkoušet můžete i specializované držáky na topení, které jsou ideální pro zavěšení mokrých bot, u nichž chcete zachovat původní tvar. Topení však nikdy nesmí být rozpálené naplno – naopak. Pro sušení obuvi se mnohem lépe hodí mírná temperace.

Jal vlhké boty během zimy sušíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články