9 zlatých pravidel podzimní výsadby česneku. Stačí se jich držet a vaše úroda bude v příštím roce opravdu bohatá

                   

Česnek kuchyňský (Allium sativum) patří na zahradě k velmi oblíbeným plodinám. Říkáme mu též česnek setý, i když to není úplně nejvýstižnější jméno. Ceníme si ho nejenom pro jeho schopnost skvělého dochucování pokrmů, ale také kvůli mnoha pro nás prospěšným látkám, které obsahuje. Máme na mysli především vitamíny A, B6, B1 a C a minerály a stopové prvky selen, vápník a jód. A to rozhodně není málo.

Podzimní výsadba česneku a její výhody

Ovšem správně zapěstovaný česnek v plné síle potěší i mnoha dalšími účinnými složkami. Jde především o flavonoidy, snadno stravitelné polysacharidy, prospěšné lutamylpeptidy či steroidní a triterpenové saponiny nebo neprávem opomíjené lektiny. Podzimní česnek však musíme vysadit včas, aby se stihl do jara uchytit a později vyzrát. Vyhnou se mu tak i některé choroby, jako je například obávaná plíseň cibulová. Ta se objevuje nejenom na cibuli, ale také na česneku nebo pórku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vyberte si ty správné stroužky

Při sázení zimního česneku dbejte především na použití správně velkých stroužků. Proto vybírejte především ty velké nebo alespoň středně velké. Jestliže si toto kritérium pohlídáte, zajistíte si mnohem lepší výnos na jaře. A jak se vyznat v odrůdách? Pamatujte si, že pro podzimní výsadbu se hodí především takový česnek, který se pyšní plochými růžovofialovými paličkami a opravdu výraznou a ostrou chutí.

Kdy a jak česnek sázet

Ideálním obdobím k výsadbě je druhá polovina října nebo (pokud je teplo) začátek měsíce listopadu. A proč tomu tak je? Pokud česnek vysadíme příliš brzy, může stihnout ještě před zimou vytvořit listy. A ty jsou citlivé na mráz, takže nepříznivé období nepřezimují. Určitě tedy nemá cenu spěchat, tím bychom všechno jen zhoršili.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vybírejte jen speciální odrůdy

Na podzim ovšem není možné zasadit jakýkoliv česnek. Vybírejte odrůdy vhodné k výsadbě na podzim. Pokud chcete český česnek, bude to například Lukan, Jovan, Anin, Vekan, Anton, Blanin, Džambul, Mirka, Tantal nebo Dukát. Všechny tyto odrůdy česneku se poté na jaře sklízejí přibližně ve stejnou dobu. Obvykle je možné k tomuto kroku přistoupit koncem června nebo začátkem července. Vždy podle počasí.

Připravte pro česnek půdu

Česnek nemá ani trochu rád příliš pohnojenou půdu. Proto na záhon nedávejte kompost ani hnůj minimálně dva roky před výsadbou. Vyhovují mu také písčitých půdy, takže pokud jsou ty na vaší zahradě těžké, pak je můžete jednoduše podsypat univerzálním křemenným pískem. Pokud vám ho trochu zbude, klidně ho použijte i k provzdušnění trávníku. I na něj se hodí přímo skvěle a zbavíte se tak třeba i problému s mechem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak hluboko sázet česnek

Myslete na to, že na podzim se stroužky česneku vysazují o něco hlouběji než na jaře. Jednotlivé řádky by od sebe měly být vzdáleny asi 30 cm a mezi jednotlivými rostlinami by pak mělo být asi deset centimetrů prostoru. Je to nutné kvůli okopávání i rozvolnění půdy, k němuž je třeba přistupovat i v době, když už česnek značně povyroste. V ničem jiném by mu výsadba blízko sebe příliš nevadila.

Kdy začíná česnek na jaře růst

Už se nemůžete dočkat nové úrody? Pak vám prozradíme, že česnek začne vyhánět první klíčky už ve chvíli, kdy teplota půdy dosáhne 3–5 °C. Dobrými předplodinami jsou pro něj především zelí, okurky, květák a celer. Naopak ho nikdy nepěstujte více let na stejném záhonku, ani jím nenahrazujte jinou cibulovou zeleninu. Hrozí přenos chorob i vyčerpání konkrétních živin v půdě, což se negativně podepíše na úrodě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pozor na správnou zálivku

Aby česnek vytvořil nádherně velké a chutné palice, potřebuje hodně vody. Nezapomeňte tedy na jeho zalévání v případě sucha, a to i během zimy. Musí jít samozřejmě o bezmrazé dny, jinak voda vytvoří na zemině nepropustnou krustu, která může česnek zcela zahubit. Při výsadně také dbejte na to, aby záhony s česnekem nebyly dlouho mimo dosah slunečních paprsků. Dokud se totiž půda nezahřeje, česnek vám nebude růst.

Na jaře hlídejte květy

A ještě jedno varování máme. Jakmile česnek začne na jaře vybíhat do květu (a on velmi pravděpodobně začne), odřízněte všechny výhonky květenství už v okamžiku, jakmile se objeví. Toto ošetření vám dokáže podstatně zvýšit výnos každé jednotlivé paličky, a to asi o 30 %. Péče o česnek na jaře se tedy rozhodně vyplatí. Jeho včasná výsadba na podzim rozhodně nestačí. Také budete letos sázet zimní česnek, nebo dáváte přednost jarním odrůdám?

Začínáte s pěstováním česneku úplně od začátku? Podívejte se na pravidla péče i užitečné tipy a triky
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články