K bohatému kvetení a vývoji plodů potřebují okurky dostatek živin. Dopřejte jim dostatek draslíku a dusíku.
Okurky jsou oblíbenou plodinou pro svou svěží chuť a spoustu možností zpracování. Málokdo si umí představit zimu bez zásoby zavařených okurek. K tomu, abyste se radovali z bohaté úrody a měli co zavařovat, je třeba zelenině věnovat odpovídající péči. V případě okurek (a rozhodně to neplatí jen pro nakladačky) je to především vhodné hnojení, abyste jim dopřáli dostatek živin, na které je tato zelenina poměrně náročná. Jen dobře vyživené okurky bohatě pokvetou a budou plodit.
Záplavu poupat zařídí draslík
Tykvovitá zelenina, k níž patří i okurky, vyžaduje opravdu výživnou půdu. Jen tak dobře porostou, budou odolnější vůči chorobám a také bohatě pokvetou (tudíž budou i více plodit). S nasazováním květů a plodů pomůže okurkám hnojivo se síranem draselným. Jednu lžíci hnojiva rozpusťte v 10 litrech vody a okurky jím jednou týdně vydatně zalijte. Ocení ho především hybridní odrůdy okurek, které nasazují nová poupata co týden.
Okurky bez dusíku neporostou
Bez dusíku se neobejde žádná zelenina. V případě okurek ho však nepřeceňujte, rostly by díky němu především listy na úkor květů a plodů. Pokud jim však bude dusík chybět, poznáte to jednoduše – rostliny budou zaostávat v růstu a listy budou malé a bledé. Problém dokážou vyřešit dusíkatá minerální hnojiva jako dusičnan nebo močovina. Stačí, když do již vytvořeného draselného roztoku přidáte ještě půl lžíce jednoho z nich. Každou rostlinu zalejte alespoň půl litrem až litrem hnojiva.
Chraňte okurky před chorobami a škůdci
Okurky mohou trpět na celou řadu chorob nebo škůdců. Nejčastějšími nemocemi bývá plíseň okurková nebo padlí, ze škůdců jsou to mšice, molice či svilušky. Se všemi můžete, ale nemusíte bojovat za pomoci fungicidů a insekticidů ze zahradnictví. Pokud nejste příznivci chemie, vystačíte si i s tím, co máte doma ve spíži. Pomůže vám roztok z křenu nebo kravského mléka, jímž listy napadených okurek důkladně postříkáte z obou stran.