Červená řepa je nesmírně zdravá zelenina, která by rozhodně neměla chybět v jídelníčku. Velkých a šťavnatých řep přitom dosáhnete snadno pomocí popela a soli.
Červená řepa se stále častěji objevuje v jídelníčku a je to jedině dobře. Řepu zdaleka není nutné upravit jen vařením, jako si mnozí pamatují ze školních jídelen. Lze z nich připravit velmi chutné a kreativní pokrmy, ať už ve formě pomazánky, pečené řepy s kozím sýrem, carpaccia, boršče či například čokoládového dortu. Jíst se dají i listy, které můžete přidat do salátu. Je velká škoda tuto výtečnou zeleninu pravidelně nekonzumovat a ještě větší ji nepěstovat. Sladkých a velkých řep přitom dosáhnete velmi snadno.
Červenou řepu si může vypěstovat každý
Pěstování řepy není složité a jistě budete překvapeni velikostí úrody. Vysévá se přímo do záhonu mezi druhou polovinou dubna a půlkou července. Potřebuje slunné stanoviště s lehkou a dobře propustnou půdou, která byla předtím obohacena o kompost. Nejlepší je mít vlastní kompost, který můžete použít jako účinné přírodní hnojivo prakticky pod všechny plodiny. Jednotlivé rozestupy by měly být 5–15 cm a mezi jednotlivými řádky ponechte minimálně 25 cm. Je lepší do důlku dát více semen a postupně jednotit.
Půdu okolo řepy jemně okopávejte, aby nezarůstala plevelem. Zálivku potřebuje řepa pravidelnou především v rané fázi růstu, později už není nutné ji zalévat jinak často. Podle velikosti můžete řepu sklízet od června až do prvních mrazů. Je nutné ale poznamenat, že s chladem řepa dřevnatí a ztrácí na šťavnatosti.
Popel a sůl zajistí velikost a šťavnatost
Jako každá jiná plodina i řepa potřebuje vhodné hnojivo, které ji pomůže v růstu, a navíc zvýrazní chuť. Nejlepší je vsadit na přírodní produkty. Řepě velmi dobře svědčí dřevěný popel a sůl. Dřevěný popel nasypte do rýh mezi jednotlivé řádky. Popel zneutralizuje pH půdy a díky obsahu fosforu, draslíku, dusíku, vápníku, hořčíku a spousty dalších látek podpoří růst řepy. Ve výsledku tak budou sklizené bulvy krásně velké a neskutečně šťavnaté.
Stejnou službu ale prokáže i obyčejná kuchyňská sůl. Rozpusťte lžíci soli v 10 litrech vody a dobře promíchejte. Solný roztok aplikujte dvakrát. Poprvé v rané době růstu a následně přibližně měsíc před sklizní.
Pravidelná konzumace červené řepy: prevence
Červená řepa obsahuje kromě vitaminu B a C nespočet dalších látek, které velmi přispívají zdraví. Patří mezi ně například karoten, draslík, hořčík, vápník, kyselina listová či selen. Používá se jako podpůrná léčba nádorových onemocnění a hlavně jako jejich prevence. Díky obsaženým antioxidantům pozitivně ovlivňuje trávicí ústrojí a snižuje hladinu cholesterolu. Posiluje oběhovou soustavu, tedy hlavně cévy a tepny a napomáhá regeneraci a růstu buněk. Stejně tak aktivuje tvorbu červených krvinek.
Nejlepší je konzumovat červenou řepu v syrovém stavu a udělat si například chutnou šťávu. Při správném skladováním si na ní ale můžete pochutnat klidně i několik měsíců po sklizni.