Co s jahodovým keříkem v srpnu: Od zalévání, po kypření půdy a odstranění starých listů

Pakliže jste doposud nestihli věnovat péči jahodníkům, které doplodily, dožeňte to ještě teď. Keře se příští rok odvděčí bohatou úrodou.

Proč používat vodu z pračky na zalévání rostlin i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ve druhé polovině prázdnin je již řada plodin sklizená. Patří mezi ně i oblíbené jahody, na které se můžete těšit zase až v příštím roce (pokud tedy nepěstujete stále plodící odrůdy). Po sklizni potřebují jahodníky vaši péči – zastřihnout, přihnojit a zkontrolovat přítomnost chorob nebo škůdců. Pokud jste tyto kroky neučinili ihned po odplození, v srpnu je na ně ten nejvyšší čas.

Jahodníky po sklizni zastřihněte

Chcete-li se příští rok opět radovat z bohaté úrody, musíte k ní jahodníky ponouknout již teď. V první řadě keříky zbavte starých listů, které po sklizni pomalu odumírají. Urychlíte tak proces obnovy rostliny a zabráníte tomu, aby se ze starých listů na nové rozšířily choroby nebo škůdci, kteří jahodníky mohli napadnout během sezóny. Ke stříhání použijte čisté vydezinfikované zahradní nůžky a postupujte opatrně, abyste nepoškodili srdíčko keříku.

Odstranit byste měli i šlahouny, které rostliny vypouští. Jahodníky se samy rády rozmnožují, mladé rostlinky ale budou matiční keřík zbytečně připravovat o sílu. O šlahouny se můžete buď podělit se známými, nebo je sami využít k rozmnožení jahod. Nechte šlahoun zakořenit přímo v jahodišti, poté ho odstřihněte a přesaďte na finální stanoviště. Druhou možností je umístit ho do květináčku, zajistit drátkem a nechat sazeničku zakořenit tam.

Prokypřete záhon a dodejte živiny

Péči po sklizni nepotřebují jen samotné jahodníky, ale také půda, ve které rostou. Prokypřete zeminu mezi řádky zhruba do hloubky 10 cm. Do země mezi jednotlivými keříky již nezasahujte, jahody mají velice mělké kořeny, které byste mohli lehce poničit. Ideální je přidat na záhon kompost, který zabrání vysychání půdy a dodá jí cenné živiny. Jahodníky můžete přihnojit vyváženými minerálními hnojivy (neobsahujícími chlór) nebo zákvasem ze slepičinců. Záhon pravidelně zalévejte a zbavujte plevele. Pokud je jahodiště starší než tři roky, založte nové.

Jahodník - starý list iZdroj fotografie: Pixabay

I po sklizni jahodníky trpí na škůdce

To, že jahodníky již neplodí, neznamená, že nejsou ohroženy zahradními škůdci nebo chorobami. I po sklizni je může trápit pouhým okem neviditelný, ale velice rychle se rozmnožující roztočík jahodníkový. Jeho přítomnost poznáte podle zvrásnělých a zdeformovaných listů. Použít proti němu můžete některý z volně dostupných insekticidů nebo si vyrobit šetrnější přírodní postřik. Vyskytnout se mohou i choroby, především skvrnitost listů. Té nejlépe zabráníte včasným odstraněním starých listů.

Jak pěstovat jahody pod vinnou révou a ovocnými keři

Jak se staráte o jahodový záhon po sklizni?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články