Jak na správné mulčování jahod: Pokud je předčasné, místo velké úrody zařídí jen shnilé kořeny

Mulčování jahod má spoustu výhod, musí však být provedeno správně. V opačném případě s sebou nese zbytečné škody.

Tráva a plevel nevyhazovat poslouží jako efektivní hnojivo i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

K pěstování jahod patří nejen jejich zalévání, hnojení a odplevelování. Většina zahrádkářů nedá dopustit na mulčování jahod čili pokrývání půdy organickými nebo jinými materiály. Díky mulčování se rostlinám lépe daří a vám šetří práci – ovšem jen za předpokladu, že je provedeno správným způsobem. Důležitou roli hraje nejen výběr mulčovacího materiálu, ale také správné načasování. S mulčováním totiž není třeba pospíchat, ale ani radno otálet.

Výhody mulčování jahod

Nastýlání jahod – i jiných druhů zeleniny, např. tykví – s sebou nese řadu výhod. Díky němu se drží v půdě vlhkost, mulč zabraňuje jejímu přehřívání a vysychání a příznivě ovlivňuje její strukturu. Díky mulčování je záhon méně zaplevelený, takže není třeba ho stále okopávat. Vrstva materiálu brání plodům v kontaktu se zemí, takže jsou chráněny před případnou hnilobou. Navíc se nezašpiní při dešti nebo zalévání, takže budete sbírat čisté jahody.

Čisté plody díky slámě a senu

Nastýlat se dá různými materiály, z nichž každý má své pro a proti. Záleží také na tom, jak velký je váš záhon s jahodami a k jakému materiálu máte přístup. Oblíbené jsou pro tento účel nasekaná sláma nebo seno, díky kterým bude zemina vlahá a plody čisté. Nezabrání však zcela růstu plevele, takže po sklizni jahod se vyplatí mulč odhrnout a záhon vyplet. Můžete ho také zkombinovat s kartonem, kterým přikryjete cestičky mezi jednotlivými řádky.

Čerstvě sklizené jahody iZdroj fotografie: Freepik

Záhon ochrání štěpka i tráva

Pokud nemáte přístup k dostatečnému množství sena nebo slámy, využijte to, čeho máte na zahradě dostatek – například posekané trávy. Ta se na záhonu rychle rozkládá a vyživuje tak půdu. Před nastýláním ji nechte trochu zaschnout, aby na záhoně nehnila. Mulč z trávy udržuje zeminu dlouho vlhkou, je tedy ideální v horkém, suchém období, na jaře a na podzim se mu raději vyhněte. Stejně dobře bude fungovat štěpka, hobliny či kompost.

Mulčování jahod vyžaduje správné načasování

Obecně platí, že nastýlání jahod jakýmkoliv materiálem se nevyplatí dělat příliš brzy. Bohatě stačí je namulčovat, až když budou kvést a objevovat se první zelené plody. Pokud dáte na záhon mulč příliš brzy, hrozí, že jahodníky napadne plíseň a začnou jim hnít kořeny. Den před pokládáním mulče záhon pořádně zalijte – až dvojnásobným množstvím vody než obvykle – a druhý den povrch zeminy nakypřete. Poté můžete začít mulčovat.

Vše o pěstování jahod os sázení po sklizeň.

Jak mulčujete jahody vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články