Pěstování ve vyvýšených záhonech má řadu výhod a vybudovat si je na zahradě zvládne každý. Navíc při troše fantazie vás vyjdou docela levně.
Spousta zahradníků nedá dopustit na vyvýšené záhony. Mají totiž celou řadu výhod. V první řadě zachrání ty, kdo nemají na zahradě úrodnou a kvalitní půdu. Ocení je také ti, které od častého ohýbání bolí záda – stačí udělat záhon dostatečně vysoký. Ve vyvýšených záhonech je také snadnější bojovat s plevelem a slimáky, kterým stěny záhonu komplikují přístup k zelenině. Pěstovat v nich můžete naprosto všechno. Výroba záhonu není složitá a volba materiálu je čistě na vás – fantazii se meze nekladou.
Jak postavit vyvýšený záhon
V zahradních centrech jsou k dostání již hotové vyvýšené záhony, které stačí na zahradě jen rozložit. Někoho však může odradit jejich cena. Postavit si vlastní záhony ale není náročné, navíc při jejich výstavbě můžete využít materiál, který byste jinak vyhodili. Dobře si rozmyslete, kde chcete záhony umístit a jak vysoké si je představujete. Na dno záhonu se vyplatí umístit pletivo, které ho ochrání před hraboši či krtky. Nejlepší dobou pro zakládání záhonů je podzim nebo první jarní měsíce.
Vyvýšené záhony z tvárnic postavíte cobydup
Jedním z nejrychlejších způsobů, jak vytvořit vyvýšený záhon, je použití betonových bloků nebo tvárnic. Naplánujte si, jak velký si záhon představujete, a podle toho nakupte tvárnice. Výstavba je velice jednoduchá a výsledkem budou vyvýšené záhony, které vydrží dlouhá léta. Beton se bude nahřívat pod slunečními paprsky a udrží tak zeminu v záhoně teplou. Volný prostor v betonových tvárnicích můžete také využít k pěstování rostlin – vyjímat se tam budou například afrikány nebo lichořeřišnice, které přilákají opylovače.
Vyvýšené záhony z toho, co dům dal
K výstavbě záhonů můžete použít celou řadu jiných materiálů – většina z nich jen bude oproti betonu méně trvalá. Rychle a jednoduše postavíte záhon ze starých cihel, dřevěných nebo OSB desek. Využít můžete i staré trámy. Velice hezky vypadají vyvýšené záhony z polen, klád nebo spletené z vrbového proutí. Jako základ pro malé záhonky pak poslouží staré pneumatiky. Opravdu vysoký záhon lze zhotovit z palet – v tomto případě je třeba zakrýt mezery mezi jednotlivými deskami nebo záhon vyložit folií.
Co všechno patří do vyvýšeného záhonu
Aby záhon plnil svou funkci, je potřeba při jeho naplňování dodržet správné vrstvení. Na pletivo na dně záhonu umístěte větve a slámu – poslouží jako drenáž. Poté využijte zahradní odpad, jako je tráva, listí ze stromů, proutí a drobné větvičky. Následuje vrstva částečně uleželého kompostu a zeminy. Navrch nakonec vsypte hotový prosetý kompost. Při pěstování pamatujte, že vyvýšené záhony rychleji vysychají a dbejte na pravidelnou zálivku.