Zdravé obří palice česneku zařídí jarní hnojení dřevěným popelem

Postarejte se o kvalitu půdy a dočkejte se tak bohaté úrody zdravého česneku. Pomůže vám s tím například popel z vašeho krbu.

Nejlepší metoda sázení česneku: Dřevěný popel vám skvěle pomůže i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česnek je pro své pro zdravotní účinky oblíbenou plodinou v takřka každé zahradě. Nejčastěji se sází na podzim, ale je možné ho zasadit i brzy na jaře. Zasazením ale péče o česnek nekončí. Toto přírodní antibiotikum správně poroste, budete-li mu věnovat patřičnou pozornost. Ke hnojení česneku se dá přistoupit i přírodně a bez speciálních konvenčních hnojiv. O výživnou půdu, ve které poroste česnek jako divý, se na jaře postará dřevěný popel a dolomitová mouka.

Kvalita půdy ovlivní sklizeň česneku

Česnek stejně jako jiné plodiny potřebuje ke zdárnému vývoji vhodnou půdu s odpovídajícím množstvím živin. Vyvarujte se pěstování česneku na stejném záhoně za poslední čtyři roky a nesázejte ho po příbuzných plodinách – cibuli, pórku nebo pažitce. Zvýšenou pozornost byste mu měli věnovat hlavně v případě, že půda na vaší zahradě je neúrodná či kyselá. Na jaře, kdy je země plná vláhy, můžete její kvalitu zlepšit pomocí sypkých hnojiv. Pro některá z nich ani nemusíte chodit do zahradnictví.

Hnojení česneku dřevěným popelem

Zdánlivý odpad, jakým je dřevěný popel, je pro česnek opravdovým pokladem. Je totiž bohatý na minerály, jako je fosfor, draslík a mikro a makroelementy. Ideální je popelem hnojit česnek dvakrát až třikrát během vegetačního období. Krom toho, že dodá česneku dostatek živin, obohatí půdu o užitečné mikroorganismy a má pozitivní vliv na její strukturu. Na menší plochu rozhazujte popel ručně, na větší můžete použít stroj na vápnění. Za suchého počasí smíchejte dva šálky popela v deseti litrech vody a záhon zalévejte.

Hnojení česneku popelem iZdroj fotografie: Depositphotos

Dolomitová mouka sníží kyselost

Dolomit je hnojivo s vysokým obsahem hořčíku a vápníku, které prospěje česneku především tam, kde je kyselá půda. Vápník má totiž schopnost kyselost snižovat. Dolomitovou moukou hnojte záhon, co nejdříve to půjde, urychlíte tím růst a vývoj palic. Hnojení česneku pomocí dolomitové mouky je ideální provádět společně s hnojením popelem – smíchejte dva šálky dolomitu s jedním kilogramem popela a rozházejte bohatě po celém záhoně.

Česneku prospěje kypření i mírná závlaha

Kromě hnojení vyžaduje česnek i další péči. Nezbytné je pravidelné kypření půdy, tak aby na jejím povrchu nevznikal škraloup. Záhon udržujte bez plevele. Vyvarujte se používání chemických herbicidů (mohly by snížit výnos) a odplevelujte ručně. Česnek není náročný na zálivku, naopak přemokření může vést k rozvoji plísňových chorob. Pokud však nastane dlouhodobé sucho, zalévejte ho zlehka zhruba každé čtyři dny ve večerních nebo ranních hodinách.

Naučte se poznat, kdy je česnek připravený ke sklizení

Jak a čím hnojíte česnek vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články