Pokud hledáte ten nejlepší způsob, jak si letos pojistit vyklíčení vašich semínek, pak sáhněte do lékárničky pro peroxid vodíku.
V srdci každého zahrádkáře žije jeden sen – sen o bujných, vitálních rostlinách a bohaté úrodě. Tento sen, často živený dlouholetými zkušenostmi a láskou k půdě, našel překvapivého spojence v podobě běžné domácí potřeby – 3% peroxidu vodíku.
Stačí sáhnout po peroxidu
Věřte tomu, nebo ne, ale docela obyčejné namáčení semen v peroxidu po dobu 15 až 20 minut dokáže doslova zázraky. Je to tanec vědy a přírody – peroxid semínka oživí, probudí je ze spánku a ochrání je před potenciálními hrozbami (zejména před plísněmi a houbovými infekcemi – o tom jsme se koneckonců v redakci v souvislosti s jeho použitím na zahradě přesvědčili několikrát – zajímavý článek s mnoha podrobnostmi o tom například Chalupáři-Zahrádkáři napsali zde).
Po tomto povzbuzujícím namočení (nemělo by trvat déle než 5 minut) je klíčová příprava a sterilizace půdy. Je to jako příprava scény pro hlavní aktéry – semena. Rovnoměrně je rozprostřete po urovnané půdě, jemně je přikryjte a navlhčete postřikovačem, jak radí web Growmarket. Posledním krokem je přikrytí nádoby a její umístění na teplé místo. A pomoci vám může i docela obyčejný alobal – sazeničkám zajistí mnohem více světla.
Pomoci mohou i bylinky
Peroxidem však kouzlo nekončí. Pomoci vám podle webu iReceptář může i některá z bylinných koupelí. Zejména heřmánek, proslulý svými antibakteriálními a protiplísňovými účinky, je v této oblasti doslova přeborníkem. Je jako anděl strážný pro vaše sazeničky (zejména pro luštěniny, jako jsou fazole, čočka, hrách, lupina, a dokonce i artyčoky). Tyto bylinné koupele nejsou jen o ochraně, ale také o tom, aby vaše semínka měla solidní start do života. Ale skvěle vám může poslouží i tymián nebo třeba oregano.
Příprava těchto bylinných nálevů se podobá vaření silného lektvaru. Silný odvar zajistí, že prospěšné vlastnosti proniknou do pláště semen a dodají jim sílu. Například heřmánková koupel vyžaduje polévkovou lžíci květů na 100 ml vroucí vody, která se nechá vyluhovat až do vychladnutí. Tato metoda je účinná a úsporná, protože si žádá pouze malé množství bylin. Je však třeba dbát na to, abyste to nepřehnali. Semena, stejně jako každá živá bytost, potřebují dýchat. 20 minut namočení pro ně tedy bude až až.