Růst a vývoj listové petržele můžete podpořit pomocí vhodných hnojiv. Rostlinám zajistí zdraví a sílu. Vaše úroda bude opravdu bohatá a plná lahodné chuti.
Sezona každého zahradníka začíná výsadbou. Aby vám semena mohla zakořenit a vyklíčit, je potřeba dopřát jim ty nejlepší podmínky a co nejdůslednější péči. Vhodnými hnojivy můžete tento proces podpořit, nebo dokonce mnohonásobně urychlit. Přikrmte takto na jaře vysazenou petržel listovou a užijte si její bohatou úrodu až do podzimu.
Jak pěstovat petržel na záhonu
Pěstování této bylinky je na první pohled velmi jednoduché. Obvykle se k jejímu hnojení využívá vyzrálý kompost nebo dřevěný popel, které svými živinami soustavně a dlouhodobě vyživují půdu v záhonech. Nahradit tyto směsi však můžete také jiným přírodním hnojivem, které navíc vaši petržel ochrání před možnými chorobami a stimuluje její růst.
Co budete potřebovat
Nemusíte kupovat drahá hnojiva nebo speciální směsi plné nebezpečné chemie, která může ovlivnit chuť i obsah škodlivých látek uvnitř plodů a listů rostlin. K výrobě bezpečného přírodního hnojiva si připravte lahvičku brilantové zeleně (u nás k sehnání v lékárnách nebo u veterináře jako Novikov nebo Novikovův roztok). 12 kapek tohoto roztoku nařeďte s osmi litry vody a důkladně promíchejte, aby se obě složky spojily.
Při manipulaci s brilantovou zelení buďte velmi opatrní. Přestože míra toxicity této látky je velmi nízká, může dojít při kontaktu k poškození kůže. Při výrobě směsi používejte rukavice a zamezte styku s dětmi nebo domácími mazlíčky. Hotovou směs můžete skladovat na temném místě po dobu několika týdnů.
Jak hnojit petržel
Jakmile máte hnojicí směs připravenou, nalejte ji opatrně na půdu kolem petrželky. Snažte se vyhnout přímému kontaktu s rostlinou, protože byste tím mohli spálit její slabé kořeny. Během léta můžete tuto zálivku několikrát zopakovat. Ochráníte svou úrodu před plísněmi a chorobami a několikanásobně podpoříte růst těchto bylin.
Sklízejte petržel až do podzimu
Správnou péčí si můžete úrodu petrželky vychutnávat až do podzimu. K tomu patří i řádná sklizeň. Jednotlivé výhonky vždy odstřihávejte ostrými čistými nůžkami, aby nedošlo k přenosu chorob nebo rozšiřování nákazy. Nesklízejte slabé a nevyvinuté části rostlin. Pokud budete dodržovat tato jednoduchá pravidla, budete moci sklízet čerstvou listovou petržel po celou sezonu.