Postarejte se o svůj angrešt před zimou správně. Bez úhony přežije i ty nejkrutější mrazy a příští rok zaplodí několikanásobně

                   

Podzim je všeobecně tím nejlepším obdobím vhodným pro výsadbu ovocných stromů a keřů. V zimě totiž rostliny pouze nespí, i když to tak vypadá. Ve skutečnosti velmi intenzivně zakořeňují, což později během vegetační sezóny jednoznačně přispívá k plnému rozkvětu plodů a k celkové úrodě. A výjimkou není ani srstka angrešt, zvaný také srstka obecná, nebo jednoduše lidově meruzalka srstka (Ribes uva-crispa, Grossularia uva crispa).

Kdy a jak vysazovat angrešt

V chladných oblastech doporučujeme tuto činnost do konce října, jinde však můžete přikročit i k mnohem pozdější výsadbě. Není na tom nic složitého. Stačí provést předběžnou přípravu a vybrat si vhodnou odrůdu a vhodné místo. To samé koneckonců platí i pro další oblíbené ovocné dřeviny – rybíz černý (Ribes nigrum) a rybíz červený (Ribes rubrum). Dbejte také na ty správné vlastnosti sadebního materiálu. Jak by měly vypadat?

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos
  • Stáří sazenice do dvou let,
  • kmínky s hladkou a světlou kůrou,
  • objemné kořeny alespoň 20-25 cm dlouhé,
  • neotevřené pupeny,
  • dostatečná tloušťka kmene.

Jak začít s výsadbou angreštu

Pro začátek je nutné obnažené kořeny sazenic namočit do vody a to jeden den před plánovanou výsadbou. Konce namočených kořenů poté odřízněte, tím podpoříte jejich hladší růst. Můžete je také namočit do domácího kořenového stimulátoru, který si vyrobíte. A jak na to? Použijte hlínu, hnůj a vodu v poměru 1: 2: 5. Zbytek poté použijte jako zálivku k čerstvě vysazeným keříkům. Uvidíte, že se uchytí mnohem rychleji.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Růst angreštů je vždy nejlepší na slunečném a otevřeném prostoru. Výnos rostliny ve stínu rychle klesá, navíc mívají jeho bobule trochu kyselou příchuť, takže takovou výsadbu rozhodně nedoporučujeme. Místo, kam tento keř vysadíte, musí být také velmi dobře chráněno před silným větrem. Nedoporučuje se také angrešty vysazovat na podmáčených půdách, ve vlhké půdě totiž kořeny velmi rychle uhnívají.

Připravte správnou výsadbovou jámu

Vykopejte ji tak, aby byla dvojnásobně široká i hluboká než kořenový bal angreštu. Při výsadbě naplňte vykopanou díru přibližně do poloviny výšky směsí půdních živin. Může jít o kompost, humus a rašelinu s přídavkem superfosfátu nebo kostní moučky. Hodit se vám může rovněž síran draselný, který lze nahradit draselnou solí nebo oblíbeným popelem ze dřeva. Sazenice zasaďte opatrně, aniž byste narušili kořenový systém.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poté je lehce zakryjte zeminou a následně trochu povytáhněte a zatřeste s nimi tak, aby půda vyplnila prostor mezi kořeny. Nakonec zhutněte půdu okolo kmene a zajistěte rostlinu vhodnou oporou. Nakonec vydatně zalijte vodou (bude vám stačit asi 1 kbelík). Angrešt není vhodné sázet blízko rychle rostoucích rostlin s mohutnými kořeny, tedy kupříkladu v blízkosti malin a jahod. A dobrými sousedy mu nebudou ani vlašské ořešáky a černý rybíz.

Když sázíte angreštů více

Optimální velikost jámy pro angrešt je přibližně 50 cm hloubky a 50 cm v průměru. Mezi keři ponechte vzdálenost pro jistotu alespoň 1,2-1,5 m. Jedině tak si můžete být jistí, že se nebudou navzájem utlačovat. A jaká by měla být vzdálenost k nejbližší „překážce,“ tedy kupříkladu k plotu nebo k budově? Snažte se dodržet alespoň jeden metr, aby měly rostliny dostatek místa pro svůj vývoj.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak ochránit dřeviny před mrazem

Pro prevenci a ochranu mladých angreštů před mrazem se soustřeďte na zakrytí kořenů. Před nebezpečným promrznutím je spolehlivě ochrání 6-8 cm vysoká vrstva posekané trávy, nebo jiného mulče. Můžete vsadit na přikrývku ze slámy nebo sena, humusu či případně pilin. Důležitým bodem je také hojné zavlažování až do jara, a to zvláště ve chvíli, kdy je teplý a suchý podzim.

Pozor na výsadbu u cesty

Nepozapomeňte také na to, že angrešt patří mezi rostliny, kterým vadí zasolení. Nikdy byste ho proto neměli vysazovat u cesty. To platí i pro jiné ovocné dřeviny nebo třeba jahodníky. A také pro některé okrasné, jako jsou túje, smrk omorika, jedle a modřín nebo pro některé druhy zeleniny v čele s okurkami, fazolemi, hrachem, cibulí nebo bramborami. Pokud toto pravidlo porušíte, nejspíš se lahodné úrody nedočkáte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Celého procesu se tedy rozhodně nemusíte bát. S přihlédnutím ke všem výše zmíněným praktickým radám a doporučením a při opravdu dobrém zohlednění povětrnostních podmínek vás nečekají žádné komplikace. Výsadba angreštu na zahradě se vám tedy rozhodně vydaří. A budete se také dříve těšit z úrody, protože na správně zvoleném místě keře rychleji zakoření a na jaře brzy vykvetou.

Také na zahradě pěstujete angrešty nebo mát v oblibě jiné ovocné dřeviny?

Pěstovat můžete i jiné ovocné dřeviny. Připomeňte si, jak by mělo vypadat správné množení a výsadba maliníku a ostružiníku
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články