Všem rostlinám se bude dařit jedna báseň, stačí je hnojit kopřivovým hnojivem

I plevel může vaši zahradu krásně vyživit, pokud víte, jak na to. Osvědčenou klasickou je levná a rychlá kejda z kopřiv.

Všem rostlinám se bude dařit jedna báseň, stačí je hnojit kopřivami i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kopřivové hnojivo, elixír zrozený ze samého srdce přírody, je důkazem toho, že ta nejúčinnější řešení často pocházejí z těch nejjednodušších zdrojů, jak potvrzuje i web iReceptář. Tento přírodní lektvar vyrobený z kopřiv a vody – nejlépe dešťové – je doslova pokladnicí dusíku, draslíku, železa a různých dalších prospěšných látek, takže je přínosem pro plodovou zeleninu, listnaté stromy i ovocné keře.

Příprava kopřivového hnojiva

Proces výroby kopřivového hnojiva je podle webu Deník stejně jednoduchý jako rychlý a nevyžaduje nic jiného než kopřivy, vodu a trochu trpělivosti. Ze všeho nejdříve nasbírejte tolik kopřiv, abyste jimi naplnili tři čtvrtiny vědra (či kbelíku nebo jiné vhodné nádoby).

Poté naplňte nádobu vodou, přikryjte ji a obsah denně míchejte. Brzy začne kvašení, které se projeví nepříjemným zápachem a výskytem bublinek (rozhodně tedy nedávejte tvořící se jíchu nikde blízko k plotu od sousedů, ať nemáte problémy jako já). Přibližně po měsíci, kdy se bublinky přestanou tvořit, je hnojivo hotové (podobněji jsme o jeho přípravě psali na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři už dříve).

Kopřiv se rozhodně nezbavovat, jde o cennou věc pro zeleninovou zahradu

Scezení a skladování

Kapalinu přeceďte a přelijte do vhodné uzavíratelné nádoby. Správně skladovaná kopřivová jícha zůstane použitelná několik měsíců. „Nezapomeňte, že vzhledem ke své síle musí být před použitím zředěna vodou v poměru 1:10,“ připomíná zahradník Zdeněk B. z Hradce Králové, který prý na své zahradě už nic jiného nepoužívá. Hnojit vám pak s touto výživou stačí jednou za měsíc. Na některé plodiny působí přímo zázračně – Chalupáři-Zahrádkáři mají například skvělou zkušenost s její aplikací na mrkvové záhony.

Jak si jednoduše vyrobit domácí hnojivo ze slepičinců iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete letos vyživit celou zahradu, aniž byste utráceli za komerční hnojiva, vydejte se pro jeden neoblíbený plevel.

Vyzkoušet může i přesličku

Kopřivy však nejsou jediné rostliny, které jsou pro zahradu přínosem. Podobně lze použít i mnoho dalších rostlin – skvělá je například přeslička rolní. Ale na výživné hnojivo může přetvořit i pelyněk nebo třeba kozlíček. Záleží na tom, čeho máte v okolí nejvíce.

Jak svou zahradu nejčastěji hnojíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články