S rosením oken je konec, na parapet stačí dát zelenec

Zelenec není jen skvělou čističkou vzduchu – pokud ho postavíte na parapet, pomůže vám i s nepříjemným rosením oken.

Rosení oken zabráníte pravidelným větráním i Zdroj fotografie: Larry Jacobsen / Creative Commons / CC BY
                   

S klesajícími venkovními teplotami se kondenzace na oknech stává běžným jevem. Tato nahromaděná vlhkost může vést k růstu plísní a hniloby, což představuje potenciální zdravotní riziko. Pouhé otření oken se často ukáže jako neúčinné – je totiž třeba najít příčin a tu odstranit. S tím vám mohou pomoci i pokojové rostliny.

Zelenec přebytečnou vlhkost pohltí

Pokud není k dispozici odvlhčovač, je praktickou volbou využití různých přírodních prostředků. Pomoci vám mohou i některé pokojové rostliny, o nichž je známo, že pohlcují vlhkost. Jednou z těch nejoblíbenějších je zelenec alias Chlorophytum, běžně známý jako pavoučí rostlina (Spider Plant). Vyžaduje minimální péči, je ideální pro začátečníky a velmi dobře se mu daří zejména v místnostech , kde se obvykle hromadí vlhkost (ložnice, kuchyň nebo koupelna).

Pomoci může i větrání

Přestože pokojové rostliny nabízejí přirozené řešení, zásadní a účinnou metodou boje proti kondenzaci vlhkosti na oknech zůstává podle webu BydlímeKvalitně správné větrání. To vhodně provedené totiž účinně odstraňuje přebytečnou vlhkost a snižuje její úroveň v interiéru na přibližně 50 %. Udržení této rovnováhy vlhkosti je zásadní zejména u dřevěných oken, protože nadměrná kondenzace by u nich mohla vést k tvorbě plísní. Ujistěte se také, že máte těsnění oken nastavené na tzv. zimní režim, jak poradili Chalupáři-Zahrádkáři.

Proč doma pěstovat zelenec: Nenáročná čistička vzduchu, která potěší cenou i snadným rozmnožováním

Další tipy pro snížení vlhkosti v domácnosti

Při vaření je vhodné používat odsavač par a vařit pod pokličkami, aby se minimalizovalo uvolňování vlhkosti do vzduchu. „V domácnostech vybavených žaluziemi pomáhá jejich roztažení, voda se pak díky proudícímu vzduchu na sklech tolik nedrží,“ píše čtenář Rostislav T. z Kolína. A důležitá je i správná teplota. Podle webu iDnes totiž výzkumy naznačují, že ke kondenzaci v interiéru dochází, když při pokojové teplotě (přibližně 21 °C) a relativní vlhkosti 60 % klesne teplota vnitřního skla na přibližně 13 °C nebo při 50% vlhkosti na přibližně 10 °C.

Rosení oken zabráníte pravidelným větráním iZdroj fotografie: Larry Jacobsen / Creative Commons / CC BY
Zapomeňte na nepříjemné rosení oken jednou provždy – skvěle vám s ním totiž mohou pomoci oblíbené pokojové rostliny

Pomoci může i sůl

Pokud přes všechna uvedená opatření rosení oken stále přetrvává. Pak vsaďte na sůl. Ta pomáhá přebytečnou vlhkost nasávat – a to velmi dobře. Na parapet proto postavte misku nebo sklenici naplněnou solí a nechte ji dělat svoji práci.

A jakmile se rosení oken zase objeví – jednoduše ji zase vyměňte za novou. Já tento postup používám v koupelně a obvykle měním sklenici se solí jednou za 2 až 3 týdny. Není to tedy nijak cenově náročné. A vsadit můžete i na domácí odvlhčovač podle naší redaktorky Věry Myslíkové. Potřebovat budete jen ponožku a trochu kočkolitu.

Vše o pěstování zelence – návod pro všechny milovníky zeleně

Které pokojové rostliny stojí na vašich parapetech?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články