Omezit plýtvání potravinami není tak těžké, jak se zdá. Jejich výdrž dokáže prodloužit mistička s trochou obyčejné soli.
Plýtvání a vyhazování potravin je nešvar, kterého je nejlepší se co nejrychleji zbavit, a to jak v zájmu planety, tak naší peněženky. Bohužel, zkažené jídlo, včetně ovoce a zeleniny, stále tvoří nemalou součást vyhazovaného odpadu. Naučte se potraviny skladovat tak, aby vydržely co nejdéle a nekončily zbytečně v koši. Mým oblíbeným pomocníkem je v tomto případě obyčejná sůl v lednici.
Aby zelenina dlouho vydržela
Každoročně se na celém světě vyhodí více než miliarda tun potravin, píše na svém webu Akademie věd ČR. Pokud je zelenina nevhodně skladována, začne se v lednici scvrkávat a hnít. Zabránit tomu můžete, zařídíte-li jí co nejpříznivější podmínky. Nízká teplota v lednici totiž ne vždy stačí k tomu, aby zelenina vydržela čerstvá a křupavá. Nejlépe jí je ve spodním šuplíku pro ni přímo určeném, ale ani to neplatí pro všechny druhy, například cibuli, česneku, bramborám nebo rajčatům více vyhovuje přechovávání ve spíži.
Před uložením do lednice zeleninu ani ovoce nikdy neumývejte, smyli byste tak z nich jejich přirozenou ochrannou vrstvu. Nechte si ho tedy až na dobu těsně před konzumací nebo zpracováním. Vyvarujte se také skladování zeleniny v blízkosti ovoce – kazila by se mnohem rychleji. Může za to ethylen, plyn, který ovoce vylučuje a který má negativní vliv nejen na trvanlivost, ale i chuť zeleniny. Chalupáři-Zahrádkáři na to upozornili v článku o skladování mrkve.
O přebytečnou vlhkost v lednici se postará sůl
Pro udržení čerstvé zeleniny je důležitá nejen teplota, ale také vlhkost vzduchu v lednici. Ta by se měla pohybovat okolo 70 až 80 %, což je kompromis snesitelný pro většinu potravin, píše web iReceptář. Příliš vysoká vlhkost má za následek nejen kazící se zeleninu, ale také námrazu, která může lednici fatálně poškodit. Jako účinný a levný pohlcovač vlhkosti se mi osvědčila obyčejná sůl. Stačí malou mističku umístit do šuplíku se zeleninou. Zejména saláty, špenát nebo bylinky mi díky ní vydrží čerstvé mnohem déle. Účinnost soli potvrzuje i magazín SvětŽeny.
Zápachu zbaví lednici káva
Častým problémem bývá zápach, který se v lednici může objevit právě kvůli zkaženým potravinám. Samozřejmostí je udržovat lednici hygienicky čistou. V redakci se nám k jejímu úklidu osvědčil bílý ocet. Výskytu zápachu dokáží zabránit speciální pohlcovače pachu, stejně však bude fungovat i zmíněná sůl nebo káva, kterou takto používá paní Alena Z. z Přelouče. „Do mističky vsypu pár lžiček sypané kávy a umístím do lednice. Po zápachu ani stopy.“ Přimíchat můžete i trochu skořice, která má antibakteriální účinky a prostor provoní.