Aby vás i příští rok potěšila úroda vašich oblíbených rajčat, můžete si zkusit uchovat jejich semínka. Snadno z nich vypěstujete nové rostliny.
S přechodem sezóny z léta do podzimu se blíží také čas sběru semen rajčat. Využijte této příležitosti a na plodech si nejen pochutnejte, ale také si uložte jejich semena pro bohatou úrodu v příštím roce. Není to tak těžké, jak se to může na první pohled zdát.
Na načasování záleží: Kdy sbírat semena rajčat
Ideální období pro sběr semen rajčat spadá do konce vegetačního období, tedy na přelom léta a podzimu. Klíčem k úspěchu je trpělivost – určitě se na tento úkol nevrhejte příliš brzy. Chcete-li si zajistit kvalitní semena, vybírejte vždy co nejzralejší a pokud možno i mírně měkké plody. Jakmile jsou tato kritéria splněna, je čas pustit se do ukládání semen. Jak na to?
Sbírání semen rajčat a jejich uložení
Proces sběru semen rajčat je pozoruhodně jednoduchý. Začněte tím, že každé rajče rozpůlíte. Půlky jemně třete o sebe, abyste oddělili dužinu od semen. Poté pomocí malé lžičky vyjměte semena a položte je na síto. Pokud chcete semena usušit, položte je na papírovou utěrku a nechte několik dní sušit na vzduchu. Po vysušení je vložte do papírové obálky nebo skleněné nádoby a uložte je na chladném a tmavém místě až do jara.
Alternativní přístup: Fermentace semen
Fermentace je alternativní metoda přípravy semen rajčat. Napodobuje přirozený proces, ke kterému dochází, když rajčata spadnou na zem, rozloží se a uvolní svá semena. Překvapivě lze tento proces zopakovat i v pohodlí domova. Mějte však na paměti, že ho může doprovázet charakteristický zápach. Postup je rozdělen do několika jednoduchých kroků.
- Vložte semena spolu s dužinou do sklenice.
- Obsah zalijte vodou a důkladně promíchejte.
- Přes otvor sklenice připevněte kousek gázy nebo tenké látky a upevněte ji gumičkou.
- Postavte sklenici na teplé, stinné místo a nechte ji několik dní stát.
- Na horní vrstvě rajčatové dužiny se začne tvořit plíseň. Je to žádoucí efekt, takže se neznepokojujte.
- Když plíseň pokryje povrch dužiny a semena klesnou ke dnu, je proces kvašení dokončen.
- Odklopte sklenici a opatrně odstraňte plíseň pomocí lžíce.
- Zbylou dužinu a semena přendejte na síto.
- Semena důkladně propláchněte a nechte je jeden den sušit na vzduchu.
- Jakmile jsou zcela suchá, vložte je do obálky nebo do dobře uzavíratelné nádoby. Až do jara je skladujte na chladném a tmavém místě.
Na rajčata z obchodu pozor
Když si osvojíte umění sběru a uchovávání semen rajčat, stanete se součástí koloběhu života na své zahradě. Pěstováním a kultivací vlastních rostlin od semínka až po sklizeň si nejen zajistíte bohatou úrodu, ale také pochopíte složitou krásu přírodních procesů.
Ale jak je to s rajčaty z obchodu? Inu – u nich to můžete zkusit také, ovšem výsledek vám zaručit nemůžeme. Nemusí jít totiž o rajčata vhodná do našich podmínek. Proto je nikdy nemějte jen jako jedinou možnost a druhů si raději vypěstujete více. Pro jistotu. A s dopěstováním semenáčků vám může pomoci i hořčičný prášek.