Chcete-li si na okurkách pochutnávat až do konce podzimu, musíte jim věnovat odpovídající péči. Ta zahrnuje vydatné hnojení a také ochranu před chladem a plísní.
Pokud okurky sejete až v průběhu léta a pěstujete je tedy pro podzimní sklizeň, měli byste právě v září věnovat zvýšenou pozornost jejich hnojení. Teplý podzim jim zatím sice přeje, přesto je třeba rostlinám zajistit dostatek sil, aby byly odolné vůči teplotním výkyvům a plísňovým chorobám. Sklízet úrodu až do prvních mrazů vám pomůže dodržování několika pravidel a hnojivo z lesního porostu, kopřivy a rebarbory.
Výluh z mechu a kapradí na ochranu před chladem
Pokud jste okurky vysadili na vhodné místo a věnujete dostatek pozornosti jejich hnojení, můžete dobu plození výrazně prodloužit. Důležité je především chránit je před kolísavým počasím a nízkými teplotami v noci. S tím pomůže ochrana netkanou bílou textilií a mulčování takovými materiály, jako je kompost, sláma nebo posekaná tráva. Nezapomínejte ani na pravidelnou zálivku a odstraňování starých listů. Plody pravidelně sklízejte, aby rostliny stále nahazovaly květy na nové.
Po létě je třeba vyčerpané okurky pořádně přikrmovat. Připravte si pro ně výluh, který jim dodá na odolnosti proti nízkým teplotám. Základem pro něj je mech, kopřiva a listí kapradiny a rebarbory. Přibližně stejné množství všech rostlin zalijte vodou, aby bylo vše pod hladinou, a nechte takto po dobu jednoho týdne odstát. Poté směs sceďte a nálev zřeďte vodou v poměru 1:10. Výslednou tekutinou jednou za týden okurky postříkejte a zalijte ke kořenům.
V září vyžadují okurky hnojení draslíkem
V době plození okurky, stejně jako každá plodová zelenina, potřebují nálož draslíku. Pokud okurky skomírají ve velkém, dopřejte jim hnojení ve formě síranu draselného, který jim dodá síly k dalšímu plození a také přidá na mrazuodolnosti. Vhodnou volbou jsou i komplexní hnojiva určená pro plodovou zeleninu. V případě používání minerálních hnojiv však pamatujte na to, že mohou mít negativní vliv na kvalitu půdy, a kombinujte je tedy s těmi organickými, která ji naopak obohatí o potřebné látky.
Chraňte okurky před plísněmi
Kromě pravidelného hnojení okurky vyžadují ochranu před plísňovými chorobami, které jim hrozí při vyšší vzdušné vlhkosti. Zabránit jejich výskytu můžete pomocí postřiku z česnekových slupek. Slupky z několika hlávek zalijte teplou vodou a nechte přes noc louhovat. Sceďte a tekutinu rozřeďte vodou v poměru 1:1. Roztok používejte preventivně několikrát do týdne a dbejte na to, abyste jím postříkali celou rostlinu, včetně spodní části listů. Pokud však již rostliny viditelně napadla plíseň, bez milosti je zlikvidujte a místo nich vysejte salát, ředkvičky nebo zelené hnojení.