Sušení prádla jde urychlit hned pětinásobně, rychleji ho usuší obyčejný ručník

Ručník je při sušení prádla opravdu skvělým pomocníkem – stačí ho jen vhodit do bubnu pračky a máte bez problémů vystaráno.

Kuchyňské utěrky na sobě mohou nést množství neodstranitelných skvrn. Vyčistěte je jednoduše s pomocí mikrovlnné trouby. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V chladné zimě se vlhkost v bytě drží docela dlouho a prádlo tak díky tomu schne opravdu celou věčnost. Na ukončení celého procesu však mnohdy nejde čekat donekonečna, a navíc – prádlo, které se dlouho suší, dost často také zatuchne. Jak tedy urychlit proces sušení naléhavě potřebných oděvů? Zkuste si k ruce vzít velký ručník, jak radí web iReceptář.

Sušení ručníkem v 5 krocích

Pokud potřebujete rychle vysušit jen jeden nebo dva kusy oděvu, pak si vystačíte s těmito jednoduchými kroky.

  • Rozložte čistý velký ručník naplocho.
  • Oděv, který chcete usušit, položte naplocho na něj.
  • Oba ručníky pevně srolujte k sobě a vytvořte kompaktní ruličku.
  • Stiskněte a otáčejte ruličku ze strany na stranu.
  • Ručník působí kouzelně tím, že absorbuje značnou část zbytkové vlhkosti zachycené v oděvu, a to i po sušení v pračce. V důsledku toho se výrazně zkrátí doba sušení. Zjistíte, že oděv je téměř suchý; zbývá jej pouze vyvětrat na slunci nebo ho dosušit u topení.

Při praní a sušení prádla přidejte do pračky kuličku z alobalu, má praktický účinek

Ale vyzkoušet můžete i jeho vložení do pračky – jednoduše vyprané prádlo znovu zapněte na proces odstřeďování a při této příležitosti k němu přidejte i jeden velký ručník. Vyndáte ho o něco sušší než obvykle. „Pro efektivní sušení je vždy zásadní zvolit nejvyšší cyklus odstřeďování na pračce. U choulostivých tkanin však buďte opatrní, mně se takhle pomačkalo hedvábí a už jsem ho nikdy nerozžehlila,“ doplňuje čtenářka Milena T. z Rýmařova.

Důležitý je i sušák

Vybírejte takové sušicí stojany, které poskytují dostatek prostoru pro větrání oděvů. Zvažte ty výsuvné se širokými řadami nebo skládací modely ve stylu deštníku s více tyčemi rozmístěnými v patrech. Na ponožky a spodní prádlo pak používejte menší věšáky s kolíčky, abyste ušetřili místo. Ty můžete pověsit kdekoliv – třeba na skříň. A web Porovnej24 připomíná i důležitost plánování při praní – na běžný sušák se vám totiž pohodlně vejdou obvykle jen dvě pračky.

Kuchyňské utěrky na sobě mohou nést množství neodstranitelných skvrn. Vyčistěte je jednoduše s pomocí mikrovlnné trouby. iZdroj fotografie: Depositphotos
Zejména v malých bytech může být sušení prádla docela problémem. Pokud si však vezmeme na pomoc ručník, půjde to skoro samo

Místo, kde prádlo pověsíte, má také zásadní význam. Vyberte to s minimální vlhkostí, nejlépe v blízkosti zdroje tepla, vystavené slunečnímu světlu a dobře větrané. Vyhněte se oblíbené koupelně, kde dochází ke kondenzaci vlhkosti. Já pak i v zimě věším prádlo ven – pokud zrovna neprší, proschne tu rychleji a jako bonus většinou i příjemně voní. A vyzkoušet můžete i další osvědčené tipy, které tuto činnost zefektivní. Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušeli také japonskou metodu sušení prádla, která urychlí schnutí o desítky minut a další triky.

  • Pro rychlejší sušení prádlo vyžehlete nebo napařte.
  • Pro úsporu místa používejte ramínka na košile a svetry.
  • Větší kusy textilu, jako jsou přehozy, zavěste na dveře, aby se prádlo snadněji a rychleji usušilo.

Jak se se sušením prádla potýkáte během zimy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články