Zapomeňte na nedostatečně vyživenou zahradu. Když si k ruce vezmete kravský hnůj, budete určitě velmi příjemně překvapeni výsledky.
V zahradnictví je klíčem k úspěchu účinné hnojení, které významně ovlivňuje výnosy plodin. Pro zajištění produkce velkých a chutných plodů je zásadní dodávat rostlinám základní živiny od samého počátku jejich růstu. Vždyť k čemu je hnojení rostlin draslíkem a fosforem těsně před sklizní, když vyrostly podměrečné? Dnes je velmi populární granulovaný hnůj, jak potvrzuje i web DesateroTváříOsobnosti, ale vyrobit si můžete i svůj tekutý.
Zázračný elixír: Tekutý kravský hnůj
Uleželý hnůj jednoduše přendejte do dostatečně velké nádoby a zalijte vodou (nejlépe dešťovou). Nechte 10 až 15 dní odstát (nezapomeňte na poklop, zápach bude totiž opravu nepříjemný). Po této době odeberte veškeru tekutinu a použijte ji jako zálivku. Do května to proveďte dvakrát až třikrát (osvědčený postup mojí babičky) a máte hotovo.
Jednoduchá, ale účinná aplikace
Ošetřit se tak dá opravdu vše včetně hrachu, rajčat, paprik, česneku, cibule, čerstvě vysazené mrkve, jahod ve fázi kvetení a tvorby plodů a také všech keřů a stromů, které jste sázeli alespoň na podzim. Později už stačí jen mírné dodávání výživy. Stačit vám tedy bude asi 200 tekutého hnoje zředěného v 200 litrovém sudu. Vše důkladně promíchejte a máte hotovo. Je to neuvěřitelně pohodlné a bezproblémové a jako bonus tak podle informací z webu Sazenička získáte pro svou zahradu celou řadu báječných výhod.
Univerzálnost v celé zahradě
U okurek a cuket lze toto hnojivo aplikovat po celé léto, a to jednou za deset dní. A proč tak často? Tyto plodiny jsou totiž na přísun živin extrémně náročné – a pokud jim je nedodáte, tak se na velkou úrodu těšit rozhodně nemůžete.
Hnojení kostní moučkou
Pokud přístup k tomuto hnojivu nemáte, nezoufejte. Vedle tekutého kravského hnoje je tradiční a osvědčenou metodou pro zlepšení kvality půdy i hnojení kostní moučkou, o čemž už Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve. Kostní moučka, získávaná ze zpracovaných kostí jatečních zvířat, je bohatým zdrojem živin, které se postupně uvolňují do půdy a rovnoměrně vyživují rostliny. „Prospívá všem druhům zeleniny, květinám, jahodám i okrasným a ovocným dřevinám,“ dodává na závěr čtenář Radek N. ze Pstruží, který prý už nic jiného nepoužívá.