Rozzařte svou zahradu barvami i v zimě. Stačí, pokud teď na podzim zasadíte ty správné květiny, které nádherně kvetou i pod sněhem

                   

Nedovolte, aby se z vaší zahrady stalo během zimy nudné a smutné místo. I tehdy totiž může zářit barvami, a to těmi zcela přírodními, které ovšem dlouho vydrží. Existuje totiž řada květin, které dokážou kvést i v zimě. Mnohé z nich stačí zasadit ještě v posledních týdnech podzimu, a přesto během zimy pokvetou přímo ukázkově. A o jaké rostliny jde? Máme pro vás druhy, kterým se bude dařit na každé zahradě.

Květy, které kvetou v zimě

Na výběr je celá řada druhů. Asi nejznámější jsou nejrůznější dřeviny, z nichž mnohé dokážou vykvést už v prosinci nebo třeba v polovině února. Jde jak o stromy, tak i o keře. Další skupinou rostlin, na kterou bychom rozhodně neměli zapomínat, jsou trvalky. Mnohé z nich si poradí i s tuhými mrazy a jejich květům neublíží ani závěje sněhu. V dnešním článku se seznámíte s těmito druhy:

  • petrklíč
  • pieris japonský
  • kamélie
  • čemeřice
  • maceška
  • vilín
iZdroj fotografie: Pixabay

Petrklíč kvete i uprostřed zimy

Správně se mu říká prvosenka jarní (Primula veris) a v současné době ho lze sehnat v mnoha druzích a kultivarech. Většina petrklíčů upřednostňuje částečný stín, v něm se jim daří nejlépe. Aby dobře rostly a bohatě a dlouze kvetly, musí na záhony, kde jsou zasazeny, dopadat silné jarní slunce. V létě už jim stačí částečný stín (proto se často vysazují např. pod listnatými stromy). Potřebují také neustále vlhký substrát.

Půda pro pěstování petrklíčů by měla být ze všeho nejlépe poměrně těžká. Jinými slovy hlinitá, obsahující humus, ale zároveň dostatečně vlhká. Odlehčení pískem tedy nepřichází v žádném případě v úvahu. Jenom japonské prvosenky preferují úrodný rašelinový substrát. A myslete na to, že všechny petrklíče nesnáší sucho, takže jim dopřejte pravidelnou a vydatnou zálivku, na jaře také s dostatečnou dávkou hnojiva.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pieris oživí zahradu svými listy

Pieris japonský (Pieris japonica) je nádherný keř, patřící do čeledi vřesovcovitých. Pyšní se zajímavě tvarovanými listy, jež se v mládí mohou chlubit růžovou až červenou barvou. Navzdory této mimořádné kráse je zatím stále v zahradách k vidění zřídka. Rozhodně tedy stojí za to se s ním seznámit. Může dorůst výšky až 2 metrů a průměrné šířky 70 cm. Listy jsou stálezelené, takže vás potěší i v zimě.

Pierisu se dobře daří především v polostínných polohách, chráněných před prudkými větry. Vyžadují humózní, kyselé nebo alespoň mírně kyselé půdy (do běžného substrátu stačí zamíchat rašelinu). Ale pozor na výživu, vybírejte jen hnojiva určená pro vřesovité rostliny. A nezapomeňte také na zálivku, pieris totiž pes zimu nespí, ale pouze omezuje svůj růst. Nedostatek tekutin by ho tak velmi rychle zahubil.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kamélie obdivovali už staří Japonci

Kamélie japonská (Camellia japonica) pochází ze subtropických končin, ale v teplejších částech ČR potěší i při venkovní výsadbě. Její domovinou je Asie (Čína, Japonsko a Korea), kde může dorůst až do výšky 15 m. U nás však zřídka přesahuje dva metry. Má ráda světlá stanoviště, ale musíte ji ochránit před přímým slunečním zářením. Substrát vybírejte mírně kyselý, ale není třeba hned běžet do obchodu pro ten speciální.

Bez potíží totiž můžete použít i zahradní zeminu s přídavkem rašeliny. Pěstuje se v nádobách, přičemž venku může zůstat jen do teplot okolo -6°C, samozřejmě s dobře izolovaným květináčem. Poté ji musíte uklidit na světlé a chladné místo. Zajímavé je její použití lidové medicíně, pro tyto účely se pěstuje už více než 300 let! Semena obsahují glykosidy, důležité při hojení ran a při zánětech srdečního svalu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Čemeřice kvete i pod sněhem

Čemeřici (Helleborus) se někdy přezdívá také vánoční růže, protože se její rozličně zbarvené a jemné květy objevují právě v tomto období. Tedy tehdy, když většina ostatních rostlin v zahradě spí. Ve volné přírodě roste na okrajích lesů a na loukách (vydat byste se za ní museli do střední a jižní Evropy), je tedy logické, že i na zahradách bude mít ráda světlá a vlhká místa. Lze ji pěstovat na záhonech i doma.

Myslete ovšem na to, že tato rostlina je jedovatá, proto k ní zamezte přístup dětem a domácím zvířatům. Nejlépe se jí daří v zemině s vysokým obsahem vápníku, humózní a vlhké. Pohnojte ji jednou ročně a místo vybírejte pečlivě. Přesazování nesnáší, protože má velmi jemný kořenový systém, který se může snadno poškodit. Bohatého kvetení docílíte odstraněním starých listů, tehdy totiž mají květy čemeřice neomezený přístup ke světlu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Maceška v zimě také skoro nespí

Půvabná violka zahradní, zvaná také maceška zahradní (Viola × wittrockiana), patří do čeledi violkovitých (Violaceae). Obvykle je to jednoletá až dvouletá bylina, záleží totiž na termínu, v jakém ji vysadíte. Podzimní výsadba napomáhá té druhé možnosti. Půda vhodná pro tyto půvabné květiny musí být humózní s mírně kyselou nebo neutrální reakcí. Zároveň však musí poměrně dobře zadržovat vodu.

Pěstujte ji na plném slunci. Jedině tady rostliny bohatě kvetou a přirůstají kompaktněji. Naopak čím více stínu jim dopřejete, tím méně pokvetou. Na našem trhu existují tisíce druhů macešek. Liší se od sebe především barvou květů, ale také jejich velikostí (někdy mohou mít průměr až 12 cm). Pro podzimní výsadbu se hodí tzv. zimní macešky, jež se sice pyšní menšími květy, ale dokážou hojně vykvést už na začátku jara.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vilín – čarodějný strom kvetoucí v zimě

Vilín (Hamamelis) vás na zahradě zaujme především svými originálními květy. Jsou spíše nitkovité a v závislosti na odrůdě zkroucené nebo rovné. Barvu mívají obvykle žlutou, ale lze najít i oranžové nebo červené kultivary. Nejlépe se mu daří v úrodné, lehké a neustále mírně vlhké půdě. Nepotřebuje střih, pouze odstraňování planých výhonů, které se někdy objevují u země. V prvních třech letech po výsadbě roste pomalu.

Pokud mu však dopřejete čas, začnou se po této době nové výhonky objevovat rychleji. Vilín nejlépe vypadá jako solitér, ale lze ho pěstovat i ve skupinách. Pamatujte si však, že jeho květy nejlépe vyniknou na tmavém pozadí, sázejte ho tedy třeba před zahradní domek nebo vzrostlé jehličnany. V prvním roce také mladé rostliny chraňte před mrazem. Vybrali jste si druh, který vaši zahradu rozzáří během zimy nebo brzkého jara?

Nádherně zbarvený pieris se vzhledem ke svým požadavkům hodí i do zahradního vřesoviště. Naučte se, jak ho správně založit
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články