Expertka na kaktusy a sukulenty radí, kolik vody skutečně potřebují. Je pouze jeden bezchybný způsob zalévání

                   

Zapomínáte běžně zalévat své pokojové rostliny? Perfektní řešení pro vás představují kaktusy a sukulenty. Jsou krásné, barevné a rozmanité. A co víc, obejdou se téměř bez péče, protože zásobní vodu obvykle ukládají ve svých zdužnatělých stoncích, listech a leckdy kořenech, takže je lze pěstovat relativně snadněji než jiné druhy. Ale je tomu skutečně tak? Někdy totiž při péči o ně děláme takové chyby, že to zkrátka a dobře nepřežijí.

Postup na zalévání kaktusů a sukulentů

Pokud se vám zalévání těchto rostlin jeví jako snadný úkol, zamyslete se ještě jednou! Vždyť kolikrát se vám už stalo, že krásné listové růžice uhnily, nebo naopak „zgumovatěly“ a následně uhynuly? Aby k tomu již nedocházelo, musíte zálivku přizpůsobit několika faktorům. Tím první je samozřejmě vegetační období. Kaktusy i sukulenty ho mají velmi podobné, takže se nemusíte bát, že byste udělali chybu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejvíce se zalévají na počátku vegetačního období (brzy na jaře). Jakmile opět začnou rašit a růst, začněte s mírnou zálivkou v tom správném intervalu. A jak by měla vypadat? Kaktus nebo sukulentní rostlinu zalévejte každé dva až tři týdny, víc opravdu není třeba. A jestliže je chcete vyživit, pak můžete do zálivkové vody přidat tekuté hnojivo. Ale pozor, pokud používáte to běžné, vždy ho oproti doporučenému dávkování nařeďte dvojnásobně.

Jak na zálivku během vegetačního klidu

Pokud jde o období vegetačního klidu, v našich zeměpisných šířkách trvá od října do začátku března. Vliv na to má především nedostatečné sluneční záření, které růst rostlin přirozeně utlumuje. Během této doby není u kaktusů ani sukulentů nutné vůbec žádné zavlažování. Svých vlastních zásob mají dost a jen byste jim ublížili. Avšak pokud se vám sukulent nebo kaktus zdá přece jenom příliš suchý, pak ho zalévejte nanejvýš jednou za měsíc.

iZdroj fotografie: Unsplash

Je velmi důležité zajistit, aby květináč, ve kterém tyto rostliny rostou, byl vždy řádně odvodněn. Pamatujte na to, že riziko hniloby kořenů je velmi vysoké, pokud jsou trvale ponechány ve vlhké půdě. A samozřejmě nesmí nikdy stát ve vodě. Sukulenty rovněž nikdy nezavlažujte postřikem, není žádoucí vlhčit listy těchto rostlin, ale vždy jen a pouze kořeny. Vyhněte se také nejrůznějším leskům na listy apod.

Správná zálivka kaktusů a sukulentů

Stejné pravidlo platí pro období přesazování, které by se mělo podle kondice rostliny odehrávat každé dva až tři roky. A jak postupovat při samotné zálivce? Listy nikdy ani trochu nenavlhčete a květináč rovněž nenechávejte namočený ve vodě. I když tak zaléváte kupříkladu orchideje, kaktusům a sukulentům podobné techniky jednoznačně škodí. Používejte odstátou vodu pokojové teploty, abyste předešli teplotnímu šoku citlivých kořenů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A jaká pravidla platí v případě sukulentů, které necháváte venku nebo alespoň na studené terase nebo v zimní zahradě? Jestliže budete při zálivce střídmí, pak je riziko nadměrného zavlažování nepravděpodobné. Je to proto, že venkovní půda relativně lépe odvádí přebytečnou vlhkost a kořeny osychají rychleji. Některé sukulenty je však třeba chránit před sněhem, ale zároveň jim nesvědčí pokrývka z netkané textilie. Ty zakryjte jednoduše sklem.

Dobré načasování je opravdový základ

Pokud je to možné, provádějte zálivku vždy na konci dne nebo tehdy, kdy rostliny nejsou vystaveny slunečnímu záření. Nehrozí vám tedy nebezpečí, že by kapky vody ulpěly na listech a prostřednictvím slunečních paprsků je doslova popálily. A jakmile je zálivka dokončena, počkejte asi hodinu a poté vyprázdněte podmisku pod květináčem. Kořeny tak nepřijdou do přímého styku s vodou.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Pamatujte si také, že venkovní rostliny obvykle vyžadují více vody než ty pěstované uvnitř. Vše však silně závisí kupříkladu i na klimatu a počasí v dané oblasti. Obecným pravidlem pro sukulenty pěstované venku je důkladná zálivka v bezmrazých dnech. Vždy však svou rostlinu zalévejte až ve chvíli, kdy bude půda na dotek úplně suchá. Zároveň své kaktusy a sukulenty kontrolujte minimálně dvakrát týdně.

Špatná zálivka kaktusů a sukulentů

Někdy se však i přes tu nejlepší péči stane, že se rostlinám nedaří. A jak to poznat? Pokud má váš kaktus bledou barvu nebo u své sukulentní rostliny zpozorujete výrazně matnější vzhled a povislé listy, je to jasná známka tohoto, že potřebuje vydatnou zálivku (samozřejmě s dodržením všech výše uvedených pravidel. Pokud však vlhká je, bude problém přesně opačný a vaši rostlinu ničí nadbytek vody.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ale nepanikařte! Pokud si myslíte, že se vaše pichlavá nebo sukulentní kráska dá ještě zachránit, vyjměte rostlinu z květináče a položte ji na ručník nebo ještě lépe na savý papír. Počkejte, dokud se půda alespoň částečně nevysuší (přirozené vysychání by trvalo déle a rostlina by se dále poškozovala). A jestliže se s tímto problémem potýkáte opakovaně, vyměňte plastový květináč za nádobu z terakoty.

Zaléváte své kaktusy a sukulenty správně, nebo máte v této oblasti ještě velké mezery?

Naučte se roubovat vánoční kaktus a připomeňte si všechny zásady jeho péče
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články