Jak na pěstování česneku: Bez zahrady, v květináči a z pohodlí domova

I když pěstování česneku trvá dlouho, není složitou disciplínou. Česnek si můžete vypěstovat i bez zahrádky jako pokojovou rostlinu.

Česnek v květináči i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česnek patří mezi vysoce ceněné potraviny, které prospívají zdraví. Častější je jeho konzumace v tepelně upravené podobě, je ale možné ho konzumovat i v syrovém stavu, který je pro náš organismus a pevné zdraví rozhodně přínosnější. Česnek je možné pěstovat i v našich podmínkách, a přestože je standardnějším postupem pěstování na zahrádce, je možné jej pěstovat i jako pokojovou rostlinu.

K pěstování česneku nepotřebujete zahrádku

Domácí podmínky jsou poněkud odlišné od pěstování venku v půdě, kde má česnek prostor skutečně vyrůst do správných rozměrů. Můžete si ale snadno pochutnat na výhoncích, které, stejně jako česnek samotný, obsahují cenné vitamíny a minerály.

Vystačíte si se zavařovací sklenicí

Prvním krokem je výběr správných stroužků. Ty by měly být již lehce naklíčené, tedy nahoře zelené a zdravé. Abyste mohli sledovat, jak česnek pouští kořeny a klíčí, umístěte několik stroužků i se slupkou po obvodu zavařovací sklenice naklíčenou stranou nahoru. Sklenici naplňte vlažnou vodou tak, aby byla ponořená pouze spodní část česneku. Při vysoké vlhkosti by mohlo dojít k hnití. Umístěte na velmi slunné místo přibližně na týden, vodu můžete obměňovat. Klíčky česneku sklízejte, když mají přibližně 8 cm. Výborné jsou do salátu nebo na chleba.

Pěstujte je dál ve velké nádobě

Jistě by vám bylo líto naklíčené stroužky vyhodit. Vězte, že nemusíte. Připravte si velký demižon o objemu asi 5 litrů a seřízněte vrchní část. Do dna udělejte několik otvorů a naplňte zeminou. Udělejte v zemině 3 důlky v hloubce 10 cm. Ze zavařovací sklenice vyjměte 3 stroužky (opatrně, abyste neporušili kořenový systém). Kořeny seřízněte, aby zůstaly asi v délce 3 cm, a vložte do důlků. Zalijte vodou ze zavařovací sklenice. Nyní je potřeba pár týdnů vydržet, než bude česnek vhodný ke konzumaci. Takto připravený česnek je vhodný i na venkovní výsadbu.

Sklizený česnek na hromadě iZdroj fotografie: Piqsels

Jak pěstovat česnek na zahrádce

Správně by se měl česnek sadit do záhonu v období mezi říjnem a únorem. Ale nezoufejte, pokud jste tento termín již promeškali. K sehnání jsou rovněž odrůdy, které mohou být zasazeny na jaře. Česnek není náročný na kvalitu půdy, ale vyžaduje slunné stanoviště a zásadité pH půdy. Jednotlivé stroužky sázejte do hloubky asi 3–4 cm a dodržujte rozestupy 15 cm. Je-li velmi sucho, můžete ho i zalévat. Posledních několik týdnů před sklizní pak můžete zalévání úplně vynechat.

Česnek roste řádově 6–7 měsíců (při zimní výsadbě). A jak poznat, že je načase jej ze země vytáhnout? Listy začnou vadnout a žloutnout či hnědnout. Česnek ze země opatrně vyjměte pomocí rýče, nebo jiného vhodného nářadí a nechte řádně vyschnout. Sušit ho můžete na sluníčku, pokud to počasí dovolí, nebo v suchém a dobře větraném prostoru. Proces sušení trvá zhruba 2–4 týdny. Jakmile jsou listy velmi suché a šustí, je čas hlavice česneků uříznout a uskladnit na suchém místě. Takto vám vydrží i několik měsíců.

Kdy vysazujete česnek do záhonu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články