Jak si na parapetu vypěstovat nekonečnou zásobu šťavnaté bazalky? Stačí vsadit na několik chytrých triků

Jak pěstovat bazalku v květináči, i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Koření a bylinky jsou při přípravě pokrmů v kuchyni zcela nezbytné. Jejich výrazná vůně a jedinečná chuť dokáže pozvednout i to nejobyčejnější jídlo k doslova k nebeským výšinám. V zimě se však obvykle spoléháme jen na jejich značně degradovanou sušenou verzi nebo naopak utrácíme nehorázné peníze za balené bylinky v obchodech. Ale to je zcela zbytečné. Zjistěte, jak pěstovat bazalku na parapetu, aby se jí skvěle dařilo.

Pěstování bylinek na parapetu má pravidla

Nejdříve je třeba zjistit, které bylinky se hodí pro pěstování v balkónovém truhlíku s jinými bylinkami a kterým je naopak dobře v samostatné nádobě. Do té druhé skupiny rozhodně patří bazalka, levandule nebo šalvěj. Naopak kopr, koriandr, máta, oregano či tymián se snesou i s dalšími protějšky. Bazalka a máta jsou pro pěstování doma nejvhodnější, často se používají k odpuzování hmyzu a netrpí chorobami ani škůdci.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Většinou se jakékoliv zeleni nejlépe daří na balkoně, ale pokud na něm jednoduše nemáte místo, pak si vystačíte i s parapetem. Na dně balkónových truhlíků by vždy měly být otvory, které umožní ničím neomezený odtok přebytečné vody. Některé bylinky, jako je například bazalka, ale i pažitka, majoránka nebo máta, vyžadují, aby byl jejich substrát neustále vlhký. Ty se vyplatí postavit do misky s kamínky, aby si mohly vzít tolik vláhy, kolik potřebují.

Výsev nebo výsadba? Bazalka má jasno

Pamatujte si, že tato bylinka nesnáší přesazování. Vždy tedy sázejte na výsev. Ten provádějte na dobře prokypřenou, jemnou a úrodnou půdu. A to velmi jemně, semena není třeba do substrátu nijak zatlačovat, spíše by jim to uškodilo. Příprava zeminy je důležitá, nikdy proto bazalku nevysévejte např. do truhlíku po jiných bylinkách, aniž byste zeminu kompletně vyměnili. Jedině kyprá půda totiž dobře vede vodu a pomáhá rostlinám co nejefektivněji využívat živiny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dostatek slunce bazalce svědčí

Nikdy neumísťujte květináč daleko od okna. Všechny byliny, bazalku nevyjímaje, vyžadují nejméně 6 až 8 hodin slunečního svitu. Slunný parapet jí svědčí, aby však slunce nebylo příliš, vždy se ujistěte, že nebude slunci vystavena déle než 8 hodin. A nezapomeňte ji ochránit i před přímým spalujícím slunečním zářením, které dokáže být zejména v zimních měsících poměrně ostré a nepříjemné.

Domácí kompost zajistí skvělou úrodu

A jaký je trik pro maximální úrodu? Domácí kompost. Ten smíchejte se zeminou v poměru 1 : 1 a nebudete se stačit divit, jak rychle bazalka vyroste a obrazí. Během sklizně pak dbejte na to, abyste vždy odřízli jen malou část rostliny a nikdy ji nevytrhávali z kořenů. Rychle zase obrazí. A myslete i na to, že bazalku je třeba seřezávat pravidelně, a to i ve chvíli, kdy s ní právě neplánujete vařit. Jedině tak ji udržíte zdravou a v perfektní kondici.

Už se těšíte, až budete z parapetu sklízet voňavou úrodu, nebo dáváte přednost bylinkám z obchodu?

Neradi čtete? Zopakujte si všechny zásady pěstování bazalky v tomto videu
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články