Pokojovky porostou jedna báseň, stačí aplikovat cibulové hnojivo

Cibulové slupky obsahují živiny, které mohou prospívat rostlinám. Najdete v nich například minerály jako vápník, draslík a fosfor, které jsou pro růst rostlin nezbytné.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

V okouzlujícím světě pokojových rostlin, kde každý list vypráví svůj příběh, mnohdy nespočívá tajemství prosperující zeleně ve složitých chemických vzorcích hnojiv z obchodu, ale spíše v přírodních řešeních. Třeba ve skromné cibuli. Ano, čtete správně – právě cibulové hnojivo je ten správný přírodní elixír, který podporuje růst, kvetení a celkovou vitalitu vašich pokojovek. A jeho příprava není vůbec složitá.

Alchymie domácího cibulového hnojiva

Vytvoření tohoto botanického lektvaru je velmi jednoduchá činnost, která vyžaduje jen minimální úsilí a špetku kreativity. Zde je recept.

  • Začněte litrem vody – ten přiveďte k varu.
  • Do vroucí vody vložte slupky tří velkých cibulí a dbejte na to, aby byly ponořené.
  • Nechte odvar asi půl hodiny vařit.
  • Poté odvar stáhněte z ohně a nechte jej dokonale vychladnout.
  • Sceďte a máte hotovo.

„Pro zlepšení výživné hodnoty přidejte slupky ze 3 až 4 mandarinek a několik slupek z červené řepy. Tito rostlinní společníci spojí své síly a vytvoří lektvar bohatý na živiny,“ radí čtenářka Ludmila K. z České Lípy, která si původní jednoduchý recept vylepšila. Jde ovšem o nepovinný krok. Slupky z cibule jsou samy osobě účinné až až, jak jsme se přesvědčili.

Výživa vašich listnatých společníků

Aplikace tohoto botanického nálevu je ovšem umění samo o sobě. V teplých ročních obdobích dopřejte svým listnatým přátelům tento elixír dvakrát měsíčně. S ochlazením postačí měsíční hnojení. A nekvetoucí rostliny nechte v tomto období odpočívat zcela.

Povadlá rajčata snadno zachráníte, stačí jim dát kyselinu citronovou

Kyselina jantarová postaví všechny rostliny v květináčích zpět na nohy

Vyzkoušejte i další domácí hnojiva.

Ale počkejte, tím kouzlo nekončí! Svět DIY výživy rostlin překypuje dalšími kreativními řešeními. Web iReceptář například doporučuje nálev z kvasnic, připravený z 10 g kvasnic, lžíce cukru a litru vlažné vody. V létě jím hnojte každých deset dní, na podzim a v zimě jednou za měsíc.

Velkou úrodu okurek zajistí obyčejné cibulové slupky iZdroj fotografie: Depositphotos
Při aplikaci cibulových slupek je důležité rozemlet je na menší kousky, aby se urychlil proces rozkladu a uvolnění živin do půdy

Web NašeZahrada zase nedá dopustit na výživný zázrak z kávové sedliny. Ta totiž obsahuje dostatek dusíku a funguje pro rostliny jako dokonalá vzpruha. Používejte ji pravidelně, ale dejte si pozor na přemokření po aplikaci. V substrátu by se totiž mohly rozvinout plísně. Mezi tajné triky redakce Chalupáři-Zahrádkáři pak patří výživný nálev z banánové slupky nebo správně naředěná neosolená rýžová voda.

Jak používat kávovou sedlinu jako hnojivo – podrobný návod

Jaká domácí hnojiva máte v oblibě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články