Nejlepší způsob, jak se zbavit hrabošů: Jen pár listů ořešáku a zmizí ze zahrady jako mávnutím kouzelného proutku

Hraboši se mohou na zahradách rychle rozmnožit a poškozovat rostliny, stromy a zeleninu. Vyžene je listí z ořešáku.

Hraboši - chod do tunelu i Zdroj fotografie: Mike McCune / Creative Commons / CC BY 2.0
                   

Hraboši jsou pro každého zahrádkáře opravdu nepříjemným nepřítelem. Včasné rozpoznání jejich přítomnosti je proto klíčem k tomu, abyste zabránili jejich přemnožení (a jedním dechem tak zároveň minimalizovali jakékoli škody).

Rozpoznání aktivity hrabošů

Pro efektivní řešení problémů s hraboši je nezbytné nejprve porozumět varovným příznakům jejich přítomnosti. Tito nenávidění škůdci vytvářejí sítě podzemních chodeb v blízkosti povrchu půdy, které na svou přítomnost často upozorní četnými malými otvory (o průměru asi 5 cm). Ve srovnání s krtčími tunely jsou tyto systémy nor mělké a postrádají ony charakteristické půdní valy u vchodů, konstatuje web HeirLoomSoul. Všimnout si můžete také okousané kůry na mladých stromech, ohlodané zeleniny a mnohdy i nazelenalého trusu.

Nedovolte krtonožce, aby letos ničila vaši úrodu a zasáhněte dřív, než bude příliš pozdě

Boj proti hrabošům na zahradě nemusí zahrnovat drsné chemické prostředky nebo drahá řešení. Poradíte si i sami. iZdroj fotografie: Depositphotos
Boj proti hrabošům na zahradě nemusí zahrnovat drsné chemické prostředky nebo drahá řešení. Poradíte si i sami.

Proč ořešák funguje jako přírodní odpuzovač hrabošů

Ořešák produkuje olej obsahující sloučeninu zvanou juglon, říká k tomuto tématu web Gardenia. Tento silně vonící éterický olej je hrabošům velmi nepříjemný a opravdu účinně je odpuzuje. A stačí k tomu jen málo – propašovat ho do jejich blízkosti. Stačí vzít pořádnou hrst listů (lhostejno zda čerstvých nebo už vysušených) a nacpat ji do otvoru hrabošího tunelu.

Buďte důslední a snažte se takto „ošetřit“ opravdu všechny nory, které najdete. Vůně se tak rozšíří do celého systému a donutí jeho obyvatele k velmi rychlému ústupu. Za pár dní tak nebude po těchto škůdcích ani památky. „Juglon může u některých lidí vyvolat alergické reakce, proto je vhodné s listy ořešáku zacházet opatrně. Osobně určitě doporučuju nošení rukavic, které mohou pomoci zabránit nežádoucím kožním reakcím.

Krtek bývá na zahradě nevítaným škůdcem

Krtek se na zahradu nevrátí, vyženou ho bylinky a aromatické potraviny

Použití vlašských ořechů je osvědčenou účinnou lidovou metodu na plevel iZdroj fotografie: Pixabay
Použití listů vlašských ořechů je osvědčenou účinnou lidovou metodu na hraboše.

A stejnou strategii mám i pro túje (mimochodem, ty proti hrabošům také skvěle fungují – Chalupáři-Zahrádkáři o tom informovali nedávno). I ty dokážou udělat nepěknou vyrážku,“ radí zahradník Petr K. z Nové Vsi nad Metují.

Jak proti těmto škůdcům bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články