Aby vám zásoby domácího česneku vydržely opravdu dlouho, musíte ho správně uchovat – je to jednodušší, než si myslíte.
Česnek nejen dodá jídlům šmrnc a vůni, ale podle magazínu Deník obsahuje i velmi mnoho zdraví prospěšných látek, díky nimž je vysoce ceněnou potravinou. V lidovém léčitelství se používá odpradávna na mnoho nemocí a našel uplatnění i v moderní medicíně. Nejvíce se však uplatní v kuchyni.
Sůl nad zlato
Máte-li velkou úrodu česneku a obáváte se ztráty kvality (česnek může začít hnít, plesnivět nebo vysychat), sáhněte po osvědčeném způsobu našich předků. Je to konzervace v soli, která existovala dávno před vynalezením chladniček či různých zavařovacích způsobů. „Sůl spolehlivě ochrání váš česnek a vy jen musíte při další přípravě opatrně přidávat další sůl,,“ napsala nám k tématu čtenářka Zdeňka Ž. ze Žatce.
Konzervace česneku v soli bez zavařování
Celý postup není vůbec složitý a zvládne ho opravdu každý. K uchování česneku na zimu budete potřebovat:
- česnekové hlavičky
- vodu
- sůl
Pamatujte si, že na 10 litrů vody je třeba 0,5 l soli. A co potom? Čerstvě sklizené česnekové hlavičky nejprve dobře očistěte. Vložte je do velké mísy, zalijte vodou a propláchněte. Poté je naskládejte do zavařovacích sklenic většího objemu a zalijte je čistou vodou až po okraj. Následně veškerou vodu ze sklenic nalijte do hlubší nádoby, odměřte ji a přidejte poměrný díl soli.
Míchejte, dokud se sůl nerozpustí. Udělejte zkoušku správné nasycenosti roztoku: do slané vody vložte jedno umyté syrové vejce. Pokud plave na povrchu, je solná lázeň pro váš česnek připravena. Solanku nalijte zpět do sklenic s česnekem a uzavřete je.
Jak skladovat česnek v zavařovačkách
Svou česnekovou zásobu uchovávejte v chladu a temnu. Česnek odebírejte podle potřeby a případně doplňte solnou lázeň, aby byl neustále potopený. Stačí jej jen oloupat a ihned konzumovat. Pokud by se vám zdál příliš slaný, můžete jej před konzumací namočit na půl hodiny do čisté vody. A pokud ho přece jen chcete skladovat vcelku, doporučují Chalupáři-Zahrádkáři především suché a temné místo.