Slepice budou snášet dvojnásobek vajec, chce to jen do jejich stravy zařadit více vápníku

Někdy se stane, že slepičky málo nesou. Na vině může být špatná strava, kterou je nutné upravit tak, aby byla bohatá na živiny.

Slepice a snesená vejce i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Vyvážená strava je velmi důležitá pro zdraví lidí, ale také zvířat. Platí to i pro slepice, které jsou častým cílem drobných chovatelů. Mají tak zdroj čerstvých vajíček, které se s kupovanými nedají srovnat, a co si budeme povídat, nejlepší vývar je právě slepičí. Mě vždy dostane z nachlazení a láká svou nádherně žlutou barvou a neodolatelnou chutí. Ačkoli nejsou na chování náročné, je několik podmínek, které by chovatelé měli dodržet, aby se jim dobře dařilo a hlavně, aby snášely velké množství lahodných vajec.

Slepice není odpadkový koš

Mnoho lidí si slepice pořídí i proto, že spořádají veškerý biologický odpad z domácnosti. Pokud mezi ně patříte, zbystřete. Web iReceptář rozhodně nedoporučuje dávat jim zbytky, které jsou slané či snad shnilé. Tím jim opravdu neprospějete. Také se vyvarujte například zelenině či ovoci s tuhou slupkou. Důležitý je ale i pitný režim, který je značně ovlivněn venkovní teplotou. Web Slepičář doporučuje zvýšit přísun tekutin přímo úměrně s rostoucí teplotou.

Drůbež, a tedy i slepice, vyžadují čistou a čerstvou vodu. Slepicím měním vodu v napáječkách každý den. Když je hodně teplo, tak i vícekrát, aby se v nich nemnožily bakterie,“ říká chovatelka slepic paní Kateřina N. z Bučovic.

Slepice a snesená vejce

Proč slepice nesnáší vejce: Na vině je většinou špatná strava

Slepice u krmítka iZdroj fotografie: Pixabay
Slepice jsou velmi nenáročné a stávají se tak vyhledávaným cílem drobných chovatelů. Pouze hodnotná strava je ale podnítí ve snášení vajec.

Dodejte především vápník

Zdá se vám, že slepičky málo nesou? Na vině může být kromě stáří také nevhodná strava. Ta by měla být bohatá na vitamíny, minerální látky a živiny. Přece jenom, snést vejce je velký a náročný proces, na který slepice potřebuje opravdu dostatek energie. Milují zrní, obzvláště pak pšeničné, kterého by měly mít stále dostatek. A na jaře, když začínají růst kopřivy, slepice doslova hodují. Než se tedy pustíte do přípravy kopřivového hnojiva, jenž se hodí na celou zahradu, jak Chalupáři-Zahrádkáři radili, připravte i jim vydatnou směs.

Tu vytvoříte smícháním kopřiv a nastrouhané vařené či syrové zeleniny. Ocení ale také obilné směsi s přídavkem korýšů či vaječných skořápek – ty jim dodají tolik potřebné množství vápníku, aby mohly snášet víc. Máte-li slepice ve volném výběhu, zkontrolujte, zda se v něm nenachází rostliny, které jsou pro ně toxické. Jejich výčet Chalupáři-Zahrádkáři připomněli v jiném publikovaném příspěvku.

Jak podporujete nosnost slepic vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články