Zahradu se vyplatí posypat vápnem, úroda zeleniny pak bude mnohem větší

Na jaře je ideální čas k vápnění půdy v zahradě. Snížíte tak její kyselost a podpoříte půdní život, za což vás zahrada dozajista odmění.

Které rostliny je vhodné hnojit kvasnicemi, aby dobře prospívaly i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S příchodem jara si zahrada žádá generální údržbu. Zvýšenou pozornost věnuji v tomto období půdě, která je po proběhlé sezóně vyčerpaná a ochuzená o živiny. Kromě rytí, hnojení nebo mulčování půdy se vyplatí také provést pH test a zjistit, jak je na tom zemina s kyselostí. Pokud je zvýšená, obsahuje málo uhličitanu vápenatého, nezbytného pro zdravý vývoj rostlin. Půdu pomůže vrátit do formy správné vápnění. Ideální čas k němu je právě teď.

Vápno sníží kyselost a zvýší kvalitu půdy

Na kvalitu půdy mají vliv nejrůznější faktory, píše web Products. Patří mezi ně to, kde se pozemek nachází, povětrnostní vlivy, pěstované rostliny a také to, jak se o půdu staráme – zda ji správně hnojíme a střídáme plodiny. Vápnění půdy má řadu výhod – zabraňuje jejímu překyselování, čímž usnadňuje rostlinám pobírat živiny, dezinfikuje ji a vylepšuje podmínky pro půdní mikroorganismy. Na webu Chalupáři-Zahrádkáři jsme poradili, jak poznáte, že je půda v zahradě příliš kyselá.

Proč rostliny potřebují vápník

Nejčastěji se v zahradách setkáte s mírně kyselou půdou (pH okolo 6,5 až 7). To je dobře, protože většina plodin a rostlin právě takovou půdu vyžaduje. Občas však může mít sklony k překyselování, což se negativně podepisuje na zdraví rostlin, které pak nejsou schopny pobírat potřebné živiny (například papriky trpí černáním pupku). V trávníku se může objevovat mech. Na zahradě máme jílovitou a kyselou půdu, takže jednou za tři roky trávník vápním dusíkatým vápnem. Mech potom tolik neroste,“ napsal nám do redakce pan Alois K. z Přerova.

Z vytrhaného plevele uděláte hnojivo pro celou zahradu

Co s půdou na podzim: Vápno vyžene ze zahrady všechny škůdce

Jak na vápnění půdy

K ošetření kyselé půdy se nejčastěji používá dusíkaté vápno nebo dolomitický vápenec. Web ČeskéStavby doporučuje při intenzivním pěstování vápnit zeleninové záhony každé čtyři roky, pokud tedy nenaměříte pH půdy vyšší něž 7,2. Silnější vápnění pak uvítají košťáloviny. Vápno nikdy nepoužívejte zároveň s jiným hnojivem, měl by mezi nimi být rozestup alespoň dvou až tří týdnů. Provádět byste ho měli vždy v období vegetačního klidu – pozdě na podzim nebo brzy na jaře.

Pokud chcete při péči o své rostliny ušetřit, vezměte si k ruce odpad z domácnosti. Dokáže je vyživit přímo skvěle. iZdroj fotografie: Freepik
Zjistěte, zda není půda ve vaší zahradě příliš kyselá. Pokud ano, je jaro tím nejlepším časem pro její kvalitní zavápnění

Kyselé půdy uvítají zapravení zhruba 2 až 3 kg přípravku na 10 metrů krychlových, pokud informace na obale neinformuje jinak. V redakci se nám osvědčuje vsypat trochu vápna i do kompostu, kde urychlí jeho rozklad. Užitečným pomocníkem je dusíkaté vápno také při dezinfekci půdy ve skleníku, o jejímž postupu jsme se již na webu Chalupáři-Zahrádkáři podrobně rozepsali.

Jak často vápníte půdu v zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články