Jak si zařídit v srpnu obří rajčata: Hlavním pomocníkem je jód

Vhodným hnojením můžete i teď rajčata popohnat k bohaté úrodě. Díky jódu jim dopřejete dostatek živin a ochráníte je před plísní.

Nejčastější chyby při zalévání rajčat: I malé chyby mohou zničit úrodu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Rajčata jsou plodinou, která po celou dobu vegetace vyžaduje dostatek zahradníkovy pozornosti. Ani blížící se konec léta není důvodem přestat rostliny hnojit, naopak – pokud si je i touto dobou budete hýčkat, zabráníte tím nedostatku živin, snížíte riziko výskytu plísňových chorob a rajčatovou úrodu vytáhnete na maximum. Pomůže vám s tím mimo jiné lékárenský pomocník – jód.

Kontrolujte kondici rajčat

Právě teď se na rostlinách může začít projevovat proměnlivější počasí, chladnější noci a počínající nedostatek živin v půdě. Kontrolujte tedy pravidelně, v jakém stavu se rajčata nacházejí, a podle toho rozhodněte, čím je hnojit. Nedostatek živin prozradí listy – jsou-li žluté a opadávají, znamená to, že rostlinám začal chybět dusík, jak píše web EpicGardening.

Obří úrodu cuket zařídí kyselina boritá a obyčejné droždí

Enormně velké cukety: Jejich dosažení je hračka, chce to jód a kyselinu boritou

Aby byla vaše rajčata vždy perfektně chutná a šťavnatá, vezměte si na pomoc tu správnou složku výživy. Pomůže vám kyselina. iZdroj fotografie: Unsplash
Aby byla vaše rajčata vždy perfektně chutná a šťavnatá, vezměte si na pomoc tu správnou složku výživy. Pomůže vám jód.

To napravíte hnojením tradičním NPK hnojivem nebo kopřivovou jíchou – oblíbeným hnojivem redakce Chalupáři-Zahrádkáři, která kromě dusíku obsahuje také potřebný draslík, fosfor a další elementy. Nedostatek draslíku a nízká teplota se zase projeví listy fialovými, jak informuje web ProŽeny.

Před plísní ochrání rajčata jód

Skvělého pomocníka pro pěstování rajčat najdete v lékárničce. Jejich růst a dozrávání dokáže totiž urychlit jód. Ten navíc rostliny ochrání před hrozícími plísněmi, jako je plíseň šedá nebo bramborová. Stačí rajčata pravidelně hnojit jódovou zálivkou. V 10 litrech vody rozpusťte čtyři kapky jódu a pečlivě zamíchejte. Každý keřík zalijte jednou za týden až deset dní dvěma litry hotového roztoku,“ radí naše čtenářka Hanka Č. z Mostů u Jablůnkova.

Proč používat vodu z pračky na zalévání rostlin

Jahody zalijte na podzim jódem, v příští sezóně se odvděčí krásnou úrodou

Rajčata budou velká a šťavnatá, chce to obyčejné kvasnice iZdroj fotografie: Freepik
Rajčata budou velká a šťavnatá, chce to obyčejný jód.

Jódové hnojivo můžete také vylepšit a obohatit o další ingredience. Nejprve v devíti vědrech vody (v nejlepším případě dešťové) rozmíchejte jeden litr mléka nebo syrovátky. Mléčné výrobky jsou účinným přírodním fungicidem, zpracovat takto můžete třeba i zkyslé mléko, které Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali už dříve. Nakonec přidejte 20 kapek jódu a pečlivě promíchejte. Hotovým roztokem zalévejte rajčata jednou za 14 dní.

Jak se na rajčatech projeví nedostatek různých živin

Jak hnojíte rajčata v závěru sezóny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články