Letošní příznivé dny pro setí petržele: Na začátku května se jí bude dařit

Po výsev petržele je důležitá především okolní teplota, ovšem svou roli může sehrát i vliv Měsíce. Vyplatí se vsadit na lunární kalendář.

petržel, koření, aroma i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Výsev petržele ve správnou dobu je podle informací z webe DesateroTváříOsobnosti pro její růst a vývoj zásadní. Nejvhodnějšími měsíci pro tento úkon jsou obvykle březen a duben, kdy se začíná oteplovat. Počkat na začátek května však může být někdy také výhodné, protože půda se dále zahřívá, což může usnadnit její obdělávání a zlepšit klíčivost semen.

Na co si dát pozor

Semena petržele jsou odolná a snášejí nízké teploty a občasné mrazy, jak už Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti upozorňovali. Díky této odolnosti jsou ideální pro časný jarní výsev – ale úspěch můžete mít i teď, pokud vám zatím z nějakého důvodu tahle oblíbená bylinka nevzešla. Někteří zahrádkáři se řídí také lunárním kalendářem a věří, že fáze Měsíce ovlivňují růst rostlin. Například dorůstající Měsíc je považován za období vhodné pro výsadbu a výsev, protože údajně zvyšuje absorpci vody a klíčivost semen.

Pastinák nebo petržel. Jaký je vůbec mezi nimi rozdíl?

Pro petržel platí, že dny označené podle lunárního kalendáře jako nejpříznivější pro listovou a kořenovou zeleninu obvykle připadají na konec dubna až začátek května. Před výsevem připravte půdu tak, aby byla kyprá a bez plevele. Petržel dává přednost té dobře propustné bohaté na organické látky. Pokud je půda po zimě ještě studená, zvažte, zda ji několik týdnů před výsadbou nezakrýt černým igelitem. Tato metoda pomáhá záhon rychleji zahřát a vytváří tak příznivější pro výsev (a to samozřejmě nejen petržele).

Výsev kořenové petržele iZdroj fotografie: Depositphotos
Petržel nepatří mezi nijak náročné plodiny. Přesto však její pěstování nepodceňujte. Pomoci může i lunární kalendář

Jak na výsev petržele

Semena petržele jsou známá tím, že klíčí pomalu, často až tři týdny – i o tom už Chalupáři-Zahrádkáři psali. Abyste podpořili jejich růst, dodržujte tyto kroky:

  • Smíchejte semínka s pískem: pomůže to rovnoměrnějšímu rozložení drobných semínek v půdě – to se mi osvědčilo i u mrkve.
  • Semena se vysévají mělce a několik centimetrů od sebe, aby měla prostor pro růst, jak radí web Bestent.
  • Po výsevu semínka jemně, ale důkladně zalijte, aby se půda kolem nich usadila.
  • Záhon udržujte trvale vlhký, ale ne přemokřený.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro pěstování petržele?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články