Pokud máte po ruce obyčejný ocet, pak máte vše, co k údržbě svých ručníků potřebujete. Jeho použití je opravdu snadné.
Rozlučte se s hrubými, škrábavými ručníky a přivítejte měkkost, která pohladí vaši pokožku jako pírko. Řešením je jednoduchá domácí pomůcka: ocet, jak radí web MagazínDoma. Díky němu budou vypadat jako právě koupené.
Ocet odbourá zbytky pracích prášků
Jedním z hlavních důvodů, proč ručníky ztrácejí svou měkkost, je podle webu iReceptář usazování pracích prostředků a změkčovadel v jejich vláknech. Tyto zbytky nejenže způsobují pocit tuhosti ručníků, ale mohou také snižovat jejich savost. Ocet díky své přirozené kyselosti tyto zbytky rozruší, účinně je odstraní z vláken a obnoví tak přirozenou nadýchanost tkaniny. Není divu, že se dříve používal místo aviváže – dělala to třeba i moje maminka.
Jak používat ocet při praní
Před vložením ručníků nalijte přímo do bubnu pračky jeden šálek bílého destilovaného octa. Nastavte pračku na běžný prací cyklus a nechte ji běžet. „Při tomto cyklu není třeba používat prací prostředek – veškerou práci odvede ocet,“ ujišťuje pan Lubomír V. z Hradce nad Moravicí, který tak prý pere na chatě (a v minulosti redakci Chalupáři-Zahrádkáři už dříve poslal třeba i návod na hnojení malin). Navíc ocet není skvělý jen pro změkčení prádla; působí také jako přírodní deodorant a mírný dezinfekční prostředek. Pomůže odstranit zatuchlý zápach a pachy plísní, takže vaše ručníky budou vonět opravdu svěže a čistě.
Udržování měkkosti ručníků
Na měkkost ručníků má vliv i způsob jejich sušení. To nadměrné může vést k tuhým a hrubým ručníkům, proto je vyjměte ze sušičky, dokud jsou ještě mírně vlhké a postarejte se o to, aby dobře uschly na vzduchu. Pokud je sušíte na šňůře, pak je předtím pořádně protřepejte, abyste načechrali vlákna. A místo sody můžete podle návodu redakce Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušet i jednu lžičku lékárenského glycerinu. Pomůže i tam, kde už na to samotný ocet nestačí.