Spousta pěstitelů dává před kupovanými hnojivy přednost podomácku vyrobeným. Méně známým, ale velice efektivním, je hnojivo ze starého chleba.
To, že starý chléb se nemusí hned vyhazovat, není žádné tajemství. Dají se z něj ukuchtit topinky, krutóny do polévky nebo chleba ve vajíčku. Méně známé už je však jeho využití v zahradě. Připravíte z něj totiž snadno hodnotné hnojivo. Chleba obsahuje kvasinky a celou řadu živin, vitamínů B, D a H a mikroelementů jako draslík, dusík, zinek nebo fosfor. Tím hnojivo z chleba podpoří růst sazenic a vývoj kořenového systému. Díky němu budou rostliny odolnější vůči chorobám a škůdcům.
Kuchyňský odpad jako hlavní ingredience
Rychle, snadno a takřka zadarmo – výroba chlebového hnojiva s sebou nese samé výhody. Zužitkujete to, co by jinak skončilo v koši, a rostliny se vám odvděčí bohatou úrodou. Připravte si vhodnou nádobu, litr vody a několik krajíců starého chleba – samozřejmě neplesnivého. Chleba nakrájejte na kousky a zalijte vroucí vodou. Přikryjte utěrkou nebo jiným hadříkem a nechte několik dní fermentovat. Nakonec směs sceďte přes plátno do uzavíratelné nádoby. V lednici vám hnojivo vydrží několik dní.
Chlebem hnojte s rozvahou
Hnojivo z chleba je poměrně vydatné, před samotným použitím je tedy nezbytné ho zředit vodou – v ideálním případě dešťovou. V případě malých sazeniček chlebový roztok rozřeďte v poměru 1:3, u větších rostlin již stačí 1:2. Před samotným hnojením sazenice vydatně zalijte, hnojením na suchou půdu byste mohli popálit kořeny rostlin. Zalévat chlebovou zálivkou můžete každých deset dní až do doby, kdy začnou dozrávat první plody. Hnojivo lze také obohatit o několik lžic dřevěného popela.
Hnojivo z chleba se hodí skoro na vše
Blahodárná zálivka ze starého chleba prospěje takřka všemu, co na zahradě roste. Především ji ale ocení plodiny první trati, tedy ty nejvíce náročné na živiny. Sem patří rajčata, okurky, papriky, melouny a další tykvovitá zelenina. Zlobit se ale nebudou ani jahody. Hnojivo z chleba můžete použít i na květiny v okrasné zahradě, v truhlících a květináčích na balkoně, ale i na kvetoucí pokojové rostliny.