Okurky nemusíte konzumovat jen čerstvé nebo zavařené. Můžete z nich připravit i něco méně tradičního – například okurkové lečo.
Okurky se obyčejně pěstují k přímé spotřebě, přípravě čerstvých salátů, ale také ke kvašení nebo zavařování. Oblíbené jsou nejen pro svou chuť, ale i výživové hodnoty – obsahují vitamíny skupiny B, vitamín C a K a minerály jako draslík nebo železo. Mají močopudné a očistné vlastnosti, takže pomáhají při zánětech močového ústrojí, ledvinových kamenech a snižování otoků. Jestli už máte zavařených okurek dostatečnou zásobu, a přesto jste ještě nezpracovali celou úrodu, vyzkoušejte recept na sladkokyselé okurkové lečo.
Recept, se kterým zpracujete všechny okurky
Recept na okurkové lečo má jednu obrovskou výhodu – zpracujete díky němu i okurky, které se jinak nehodí k zavaření nebo k přímé konzumaci, tedy přerostlé, s poškozenou slupkou nebo s nepravidelným tvarem. Před zpracováním je nejprve namočte na pár hodin do studené vody, díky tomu budou pevnější a nestane se, že by byly gumové. V případě, že je slupka velmi tvrdá, můžete plody oloupat, u přerostlých kusů zase odstranit příliš velká semínka.
Recept na okurkové lečo
Okurkové lečo má nejen jedinečnou letní vůni a chuť, ale je také plné vitamínů. Navíc recept je velice jednoduchý. Co všechno k jeho přípravě budete potřebovat?
- 2 kg okurek
- 600 g papriky kapie
- 1 kg rajčat
- 1 hlavičku česneku
- 70 g soli
- 180 g cukru
- 100 ml rostlinného oleje
- 100 ml octa
- 3 feferonky
Okurky nakrájejte na plátky, papriky na kostičky a vše přemístěte do dostatečně velkého hrnce. Rajčata rozmixujte pomocí mixéru a vzniklé pyré přidejte k pokrájené zelenině. Přidejte nasekaný nebo prolisovaný česnek, sůl, cukr, olej a vše znovu pořádně promíchejte. Poté nechte směs asi hodinu odpočívat, za tu dobu pustí dostatek šťávy. Po hodině znovu promíchejte a přidejte feferonky vcelku.
Hrnec postavte na oheň, přiveďte k varu a na středním plamenu vařte asi 15 minut, dokud okurky nezmění barvu z jasně zelené na olivovou. Vyjměte feferonky, do směsi přilejte ocet a vařte další 2 – 3 minuty. Hotové lečo přendejte do sterilizovaných zavařovacích sklenic, pečlivě je uzavřete a nechte vychladnout otočené víčkem dolů. Ochutnat lečo můžete klidně hned druhý den, do zimy se však proleží a bude ještě lepší.